PL | EN

Jak sfinansować zakup lokalu użytkowego?

Planując inwestycję kapitałową, w której dokonujemy zakupu lokalu użytkowego od dewelopera, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad sposobem jego finansowania. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, za pomocą których możemy dokonać transakcji. Warto zastanowić się, jaki sposób finansowania będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Oczywiście, nie pozostają Państwo z tym problemem osamotnieni. Zapraszamy do skorzystania z pomocy naszych analityków finansowych, którzy doradzą, jaka opcja finansowania lokalu komercyjnego jest dla Państwa najbardziej korzystna. Taka usługa jest dla Państwa bezpłatna, a po każdym spotkaniu otrzymacie Państwo pisemne zestawienie najlepszych wariantów oferowanych na rynku finansowym.

 Zakup lokalu użytkowego lub biurowego Poznań

 

Korzyści z zakupu lokalu biurowego lub handlowego

Zakup lokalu użytkowego w Poznaniu wiąże się z wieloma korzyściami, poniżej tylko niektóre z nich:

  • możliwość wynajmu lokalu - im lepsza lokalizacja, tym łatwiej o klienta na wynajem tego typu powierzchni,
  • możliwość adaptacji lokalu na własne biuro lub punkt usługowy,
  • świetna lokalizacja lokalu to także perspektywa zarobku, jeśli zdecydujemy się na jego sprzedaż po latach.

 

Kredyt hipoteczny na lokal?

Analizując koszty zakupu lokalu użytkowego na wynajem przy udziale zewnętrznego finansowania dochodzimy do wniosku, że typowa oferta banków w zakresie kredytów hipotecznych skierowana do konsumentów jest ograniczona. Proponowane usługi można jednocześnie podzielić na dwie grupy:

  • kredyty hipoteczne dla przedsiębiorstw oraz
  • kredyty hipoteczne dla klientów indywidualnych.

Osoby wykonujące wolne zawody i mali przedsiębiorcy stoją w tym przypadku przed wyborem: czy o kredyt zabiegać jako osoba fizyczna, czy podmiot gospodarczy? Trafny wybór pozwoli zaoszczędzić często znaczne środki.

W pierwszym przypadku mamy kilka możliwości. Jak już wspomnieliśmy oferta kredytowa w tym wariancie jest ograniczona, a nasi specjaliści w zakresie finansów pozwolą na dobranie najlepszego produktu dla Państwa inwestycji. Wybór kredytów dla małych i średnich firm jest zdecydowanie szerszy – większość banków obsługujących ten segment rynku przygotowała propozycję kredytową dla przyszłych nabywców nieruchomości.

Za wyborem takiego sposobu finansowania przemawiają głównie:

  • korzyści podatkowe oraz
  • brak konieczności angażowania w projekt własnych środków, które można wykorzystać na rozwój firmy, posiłkując się przy zakupie lokali tanim pieniądzem z banku.

Nasi analitycy na jednym spotkaniu w prosty sposób pokażą Państwu realne wyliczenia oszczędności dla konkretnych przypadków.

 Finansowanie zakupu lokali uzytkowych i biurowych Poznań

 

Alternatywy dla kredytu

Kredyty hipoteczne na lokale użytkowe - w porównaniu do zakupu domu czy zakupu mieszkania za analogiczną cenę - posiadają kilka ograniczeń. Możemy tutaj wymienić odpowiednio:

  • maksymalny czas spłaty kredytu,
  • wyższe oprocentowanie.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że finansowane przedsięwzięcie w ocenie banków ma inną - komercyjną naturę.

Należy przy tym pamiętać, że oprocentowanie i opłaty manipulacyjne w większości podmiotów bankowych ustalane są indywidualnie dla każdego klienta. Firma Monday Development dysponuje zapleczem analityków, którzy pomogą państwu w wyborze najlepszych, czasem niestandardowych form zakupu lokalu użytkowego.

Długoletnie doświadczenia na rynku nieruchomości pozwala nam na szczegółowe przeanalizowanie każdego przypadku, jednocześnie dobierając najbardziej efektywny sposób finansowania państwa inwestycji. Poniżej prezentujemy państwu kilka z dostępnych możliwości, jednakże w celu dokładniejszego omówienia zapraszamy do kontaktu z nami.

W każdym przypadku otrzymacie Państwo pisemne zestawienie ofert banków i firm leasingowych z wyliczeniem wszystkich kosztów.

 

Lokal handlowy - finansowanie zakupu Poznań

 

Alternatywą wobec kredytu hipotecznego

a) leasing nieruchomości – możliwość ta dotyczy, w głównej mierze, małych i średnich przedsiębiorstw i jest dobrą alternatywą dla kredytu hipotecznego. Od strony podatkowej najkorzystniejszą formą jest leasing operacyjny.

b) pożyczka hipoteczna – w tym wypadku należy spełnić jeden warunek - musimy dysponować nieruchomością, którą można obciążyć hipoteką. W takim rozwiązaniu zyskujemy swobodę wydatkowania środków uzyskanych w toku pożyczki hipotecznej.

c) kredyt obrotowy – kwota może sięgnąć nawet 500.000 zł i ta forma finansowania nie wiąże się z obciążaniem nabytej nieruchomości hipoteką. W aktywach firmy pojawia się majątek, który może być w każdej chwili zbyty, a dodatkowo koszty kredytu dotyczą tylko kwoty wykorzystanej (wpływy na rachunek bieżący zmniejszają każdorazowo tę kwotę).

Nawet przy możliwości kupna lokalu za gotówkę, warto zastanowić się nad sensem takiego rozwiązania. Koszt finansowania zewnętrznego na poziomie kilku procent rocznie może być niższy niż możliwości zwrotu z inwestycji własnych środków w rozwój firmy. Lokal, jeśli nie służy na własne potrzeby, może być wynajmowany i spłacać się sam. Po upływie kilku lat i całkowitej spłacie kredytu, pożyczki czy leasingu zostajecie państwo z bardzo atrakcyjną nieruchomością, której wynajem pozwala dywersyfikować ryzyko podstawowej działalności.

Jak pokazują statystyki, nieruchomości położone w najbardziej atrakcyjnych punktach Poznania wyróżniające się - jak w przypadku Quadro Office - niebanalną rozpoznawalną architekturą, wynajmują się łatwiej, a ich wartość rynkowa jest mniej narażona na wahania związane z ogólną koniunkturą rynkową, co też ma wpływ na podjęcie decyzji związanej z zaciągnięciem zobowiązania.