Logo Monday Development

Co wpływa na cenę mieszkania?

Kupno mieszkania to duży wydatek, ale czy wiesz, co tak naprawdę o tym decyduje? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co wpływa na cenę mieszkania. Kiedy wartość nieruchomości jest najwyższa? I który wariant będzie najtańszy?

Od czego zależy cena mieszkania? 4 najważniejsze kryteria

Standard mieszkania, jego metraż, zastosowane materiały i wiele innych kwestii mają wpływ na to, ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania. Jeśli je przeanalizujesz, łatwiej zrozumiesz rynek nieruchomości w Polsce. W tym tekście omawiamy kilka najważniejszych czynników wpływających na cenę.

Standard mieszkania i jego metraż, wykończenie części wspólnych

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na wartość mieszkania jest jego standard i metraż. Mieszkania nadające się do remontu z rynku wtórnego są tańsze niż nowe mieszkania od dewelopera. W tych drugich nikt jeszcze nie mieszkał, więc ich historia zaczyna się wraz z nowym właścicielem. To dla wielu osób luksus i spełnienie marzeń.

Standard deweloperski może być różny, ale zwykle firmy wybierają wyróżniające się trwałością, wysokiej jakości materiały od sprawdzonych dostawców. Wykończone takimi materiałami elementy stolarki okiennej, drzwi wejściowe do mieszkań czy parapety wewnętrzne nie tylko prezentują się bardzo estetycznie, ale i funkcjonują bez zarzutu przez długie lata. Spore znaczenie dla ostatecznej ceny lokalu ma ponadto wykończenie części wspólnych, zarówno wewnętrznych: stref wejściowych, korytarzy, hali garażowych czy rowerowni oraz zewnętrznych, takich jak dziedzińce z miejscami do rekreacji, place zabaw, bądź tereny zielone. Im wyższy standard, tym wyższa cena nieruchomości.

Podobnie jest z wyborem metrażu – im jest większy i im więcej mieszkanie ma pokoi, tym wyższą cenę trzeba za nie zapłacić. Cena mieszkania dotyczy też kondygnacji. Zazwyczaj najdroższe są lokale na 1 piętrze: z prywatnymi ogródkami oraz na najwyższych kondygnacjach, np. z tarasami dachowymi bądź przestronnymi balkonami.

Materiały budowlane i koszty realizacji

Wycena mieszkania zależy od cen materiałów budowlanych, które z roku na rok rosną. Sytuacja rynkowa zmienia się w zależności od kondycji gospodarczej nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Burzliwe wydarzenia społeczno-politycznych, z jakimi mierzył się rynek w ostatnich latach, mocno wstrząsnęły branżą budowlaną, jednak analitycy przewidują stabilizację.

Podsumowując, przygotowanie lokalu o standardzie deweloperskim wymaga zaangażowania pracowników z różnych branż: sanitarnej, elektrycznej, budowlanej i uwzględnienia kosztów całych zespołów budowlanych.

Lokalizacja nieruchomości

od czego zalezy cena mieszkania

Cena nieruchomości znajdującej się w centrum miasta jest zwykle wyższa niż na jego obrzeżach. Mieszkańcy zamieszkujący centrum mają łatwy dostęp do wielu punktów handlowo-usługowych, miejsc rozrywki czy edukacji. Im bardziej atrakcyjna jest dzielnica – bo np. wyróżnia się nowoczesnym budownictwem i otoczeniem, tym więcej trzeba zapłacić za zakup mieszkania. Jednocześnie warto docenić wygodę związaną z codziennym życiem. Przykładowe osiedle Fama Jeżyce zaprojektowano według koncepcji 15-minutowego miasta. Mieszkania Poznań zlokalizowane w ten sposób umożliwiają dostęp do punktów podstawowych potrzeb (np. apteki, sklepu spożywczego, drogerii czy przystanku komunikacji miejskiej) w ciągu 15-minutowego spaceru. Mieszkańcy mają wszędzie blisko, więc oszczędzają czas na dojazdach.

Dodatkowe udogodnienia

Jeśli zastanawiasz się, co wpływa na cenę mieszkania, weź też pod uwagę takie aspekty jak:

  • balkon, loggia, taras, ogródek;
  • podziemny parking z miejscami postojowymi;
  • komórki lokatorskie, będące dodatkowymi powierzchniami do przechowywania rzeczy;
  • rowerownie oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów;
  • miejsca do ładowania samochodów elektrycznych;
  • stacje WIFI z ładowarkami do telefonów komórkowych.

Każdy z tych elementów jest udogodnieniem wpływającym na komfort codziennego życia. Im większy komfort, tym wyższa cena mieszkania.

Cena mieszkania – podsumowanie

Każdy, kogo interesują ceny mieszkań w Polsce, powinien znać i przeanalizować powyższe czynniki jako kluczowe do określenia ceny. Warto wiedzieć, że obserwowalny wzrost cen mieszkań ma swoje źródło zarówno w aspektach dotyczących wygody, jak i lokalizacji oraz surowców potrzebnych do przygotowania lokalu.

Osoby, które stoją przed decyzją o zakupie, zachęcamy do zapoznania się z ofertą deweloper Poznań.

Sprawdź na przykład: