Logo Monday Development

Dyrektor Zarządzająca Monday Development, Iwona Chmielewska, o potencjale poznańskiego rynku nieruchomości

Gospodarny jak poznaniak! Zapobiegliwy poznaniak oszczędza w dobrych czasach, a w okresie spowolnienia i inflacji inwestuje gotówkę w mieszkania! Ile może na tym zyskać? 

Poznań to jeden z kluczowych rynków nieruchomości mieszkaniowych w Polsce, a jego dynamiczny rozwój jeszcze przed nami. O ukrytym potencjale rynku i gospodarnych poznaniakach, mówi Iwona Chmielewska, Dyrektor Zarządzająca w Monday Development, spółce zależnej w grupie Unidevelopment. 

Unidevelopment działa na rynku od 14 lat. W Poznaniu jest obecna poprzez Monday Development od 2016 r. jako jeden z pierwszych ogólnopolskich deweloperów mieszkaniowych. Dziś macie na koncie 12 inwestycji i ponad 1.800 sprzedanych mieszkań. Jaki jest ten poznański rynek? Dlaczego warto tu inwestować?

Rynek poznański to piąty co do wielkości rynek mieszkaniowy w Polsce i wciąż się rozwija. Jak podaje Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Poznaniu (PINB) w 2021 r. rozpoczęto budowę 85 budynków wielorodzinnych - to o połowę więcej niż w 2020 r. W pierwszym półroczu 2022 r. w Poznaniu wydano łącznie 26 pozwoleń na budowę. Są też inne aspekty, które warto wziąć pod uwagę. Rynek poznański jest niedoszacowany, a ceny mieszkań, w porównaniu do innych miast (Kraków, Gdańsk i Wrocław), utrzymują się na relatywnie niskim poziomie, ok. 9,2 do 10,2 tys. zł za m kw. Dlatego warto tu inwestować! Poznański rynek deweloperski wyróżnia się większą stabilnością cenową, w porównaniu do innych miast. W czasie boomu w branży, Poznań zachowuje spokój, a ceny nie rosną z dnia na dzień. W czasie spowolnienia, tak jak dziś, także mamy większą stabilizację w branży.

Czyli także mniejszą zmienność cen?

Tak - i to jest zasługa racjonalnych zachowań klientów. Ceny nieruchomości w Poznaniu bardziej trzymają się bazy ekonomicznej i siły nabywczej mieszkańców. Oprócz tradycyjnych nabywców kupujących mieszkania na własne potrzeby mamy tu też do czynienia ze szczególnym rodzajem inwestora. W mieszkania inwestują zarówno profesjonalni inwestorzy, jak i zwykłe osoby: ci, którzy mają dostęp do gotówki, czy to z oszczędności, czy w wyniku otrzymanego spadku. Wiedzą, że to dobry sposób ochrony kapitału w dzisiejszej sytuacji gospodarczej, przy rosnącej inflacji. Wiedzą też, że to doskonała inwestycja na przyszłość.

Jaki jest ten racjonalny poznański klient? 

Nie decyduje się na kupno nieruchomości pod wpływem emocji. Woli analizować sytuację na rynku i dokładnie zapoznać się z różnymi ofertami. Jego skłonność do ryzyka jest trochę mniejsza, dlatego od zawsze na rynku poznańskim notuje się przewagę transakcji gotówkowych, nad tymi kredytowymi. Dziś jest to widoczne jeszcze bardziej – poznański klient reaguje na inflację, chroni zebrany kapitał, przeznaczając go na nieruchomości. Dlatego najwięcej transakcji gotówkowych notujemy właśnie tutaj, w Poznaniu. To już ponad 80% sprzedaży! 

Czy patrząc na potencjał rozwoju miasta, ceny mieszkań w Poznaniu będą rosły?

Poznań to miasto bardzo innowacyjne i otwarte na nowych inwestorów. Tu bije technologiczne serce Polski i tu mają swoje siedziby takie giganty technologiczne, jak np. Allegro. Ogromnym potencjałem miasta jest duża liczba specjalistów IT – przynajmniej 7 uczelni wyższych prowadzi kierunki kształcenia związane z informatyką. To będzie przyciągało nowych mieszkańców. Poznań stanowi też ważny węzeł siedmiu dróg o znaczeniu międzyregionalnym i międzynarodowym. Miasto jest także bardzo dobrze skomunikowane drogowo oraz kolejowo z resztą Polski, dzięki czemu jest bardzo istotnym ośrodkiem logistycznym na mapie kraju. Te wszystkie czynniki będą miały wpływ na dynamiczny rozwój Poznania w najbliższej przyszłości. To oczywiście przełoży się na wzrost cen nieruchomości. Dlatego ten rynek jest wyjątkowo atrakcyjny.

Czyli Poznań dogoni inne miasta w Polsce?

Wszystko na to wskazuje. Jak już wspominałam, Poznań ma wiele zalet, które czynią go interesującym dla inwestorów. Widać to chociażby po wzroście wartości poznańskich mieszkań. Budowę I etapu osiedla Fama na poznańskich Jeżycach zaczynaliśmy w połowie 2020 roku. Wtedy, choć osiedle położone było praktycznie w centrum miasta, ceny mieszkań oscylowały wokół 8,5 tys. zł za mkw. Dziś mieszkania w tej lokalizacji sprzedawane są za ponad 11 tys. zł. Widać więc, że szybko gonimy Kraków czy Wrocław. I my też się nie zatrzymujemy! Właśnie zaczynamy kolejny, III już etap inwestycji Fama Jeżyce. Kilka lat temu był tu tylko ogromny, niewykorzystany teren w centrum miasta. Za chwilę będzie to rozwinięta część Poznania, która łączy wiele funkcji i tworzy całość z sąsiadującą, tętniąca życiem starszą częścią Jeżyc. 

A jak będzie wyglądała długoterminowo podaż mieszkań w Poznaniu? 

Gruntów w centrum Poznania, czy też po prostu działek w tak atrakcyjnych, rozwiniętych częściach miasta jak np. Jeżyce, jest bardzo mało. Właśnie dlatego projekty realizowane w takich lokalizacjach mają największy potencjał inwestycyjny. Możemy zakładać, że w najbliższych latach podaż mieszkań w Poznaniu będzie w dużej mierze budowana poprzez projekty powstające na obrzeżach miasta. Atrakcyjność tych terenów zapewne będzie stopniowo wzrastać. Nie zmienia to faktu, że to właśnie budynki powstające w miejscach takich jak nasza Fama, będą postrzegane na rynku jako wyjątkowe i będą wzbudzały zainteresowanie klientów.