Logo Monday Development

Jaki metraż mieszkania wybrać?

Planujesz zakup nowego M i zastanawiasz się, jaki metraż mieszkania będzie optymalny? Zdecydować się na małe, przytulne mieszkanie, czy może jednak postawić na przestronne wnętrze? Aby dokonać wyboru trafnego zarówno w chwili zakupu, jak i na przyszłość, warto przeanalizować indywidualne potrzeby oraz określić plany na najbliższe lata. Na czym warto się skupić, określając, jaki metraż mieszkania przystosowany będzie do naszych preferencji?

Określ swoje plany na przyszłość

Chcesz założyć lub powiększyć rodzinę? A może planujesz zmienić dotychczasową pracę na pracę zdalną? Czy może jednak styl Twojego życia sprawia, że do mieszkania dosłownie wpadasz na moment, by uzupełnić zapasy energii na kolejny aktywny dzień - i nic nie wskazuje na to, że taki tryb życia miałby ulec zmianie? W każdym z tych przypadków metraż mieszkania ma znaczenie. 

  • Zatem, na jaki metraż postawić biorąc pod uwagę plany związane z rodziną? W tym przypadku, dla optymalnego komfortu codziennego życia każdego z członków rodziny, warto wybierać większe mieszkania, trzy- czy czteropokojowe. Metraż takich mieszkań może wahać się między 50m² a nawet 90m².
  • Jaki metraż będzie odpowiedni, jeśli chcesz przeznaczyć jeden pokój na biuro? Jeśli planujesz mieszkać w pojedynkę - dobrze sprawdzi się duża kawalerka lub niewielkie mieszkanie dwupokojowe. W zależności od Twoich preferencji możesz wybierać spośród mieszkań o metrażu od 30m² aż do 50m². Jeśli z kolei szukasz mieszkania dla rodziny, które jednocześnie zapewni Ci komfortowe warunki do pracy, postaw na większy metraż, na którym każdy znajdzie własną przestrzeń - do pracy, do zabawy, do odpoczynku i realizacji codziennych zadań. Na rynku nieruchomości znajdziesz nowoczesne mieszkania, na przykład cztero-, czy pięciopokojowe, o metrażu nawet do 120m².
  • Jeśli natomiast szukasz lokalu tylko dla siebie, a większość czasu spędzasz poza domem, metraż Twojego mieszkania może swobodnie sięgać 30m².

Metraż mieszkania a potrzeby zmieniające się w czasie

Mieszkanie to inwestycja długofalowa. Teraz może Ci się wydawać, że niewielki metraż mieszkania wystarczy i nie ma sensu przeznaczać więcej środków na większe lokum. Warto jednak zastanowić się, czy z biegiem lat, małe mieszkanie nie okaże się przytłaczające. Czy nie będziesz potrzebował przestrzeni tylko dla siebie, by móc odpocząć po dniu pracy? Warto również wziąć pod uwagę, czy w przyszłości może się okazać, że pod swój dach przyjmiesz rodziców potrzebujących wsparcia w codziennym życiu.
To, na jaki metraż mieszkania zdecydujesz się teraz, ma istotne znaczenie dla możliwości swobodnego gospodarowania przestrzenią mieszkania w przyszłości.

Czym się kierować, określając metraż nowego mieszkania?

Zastanawiając się, jaki metraż mieszkania wybrać, warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak:

  • osobiste preferencje - jeśli od zawsze lepiej czułeś się w mniejszych przestrzeniach, a kilkupokojowe mieszkanie nie jest w Twoim przypadku konieczne, postaw na mniejszy metraż. Jeśli z kolei potrzebujesz przestrzeni, zdecyduj się na duży lokal. Bo przecież ma to być Twoje wymarzone M, prawda?
  • tryb życia - większość czasu spędzasz w domu? Postaw na mieszkanie, którego metraż pozwoli Ci funkcjonować w pełni wygodnie. Ale kiedy mieszkanie jest Ci potrzebne zaledwie przez kilka godzin w ciągu dnia, wybierz takie, z którym będziesz mógł zaoszczędzić - mniejszy metraż to najczęściej mniejsze koszty;
  • możliwości finansowe - duży metraż mieszkania to nie tylko wyższa cena zakupu, najczęściej to także większe koszty utrzymania, chociażby w kwestii ogrzewania. Warto o tym pamiętać, by na wybranym metrażu móc żyć tak, jak zawsze chciałeś;
  • możliwość przeznaczenia mieszkania pod wynajem - jeśli rozważasz możliwość oddania w przyszłości swojego mieszkania w najem, zastanów się, do jakiej grupy chcesz dotrzeć. Rodziny z dziećmi oraz studenci szukają najczęściej dużych, kilkupokojowych i funkcjonalnych mieszkań. Z kolei osoby, które właśnie rozpoczynają karierę zawodową raczej stawiają na mniejszy metraż mieszkania, wybierając kawalerkę lub lokal dwupokojowy.

Wciąż jeszcze szukasz idealnego M? Poznaj nowe mieszkania w Poznaniu - nowoczesne, funkcjonalne, o różnorodnych metrażach, w atrakcyjnych dzielnicach i równie atrakcyjnych cenach. Jako doświadczony deweloper z Poznania, Monday Development, przygotował szeroką ofertę, odpowiadającą różnym preferencjom mieszkańców. 
Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły oferty!