PL | EN

Deweloper odpowiada! Najczęstsze pytania klientów

Zakup mieszkania na własność to powód do radości, ale też duża odpowiedzialność, zarówno organizacyjna, jak i finansowa. Nie bez powodu mówi się, że jest to jedna z najpoważniejszych decyzji, jakie człowiek podejmuje w życiu. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru nasuwa się wiele pytań począwszy od tych dotyczących nieruchomości po te związane z kwestiami formalnymi, dotyczącymi chociażby samego procesu zakupowego. Zebraliśmy listę najczęściej zadawanych pytań – nasze odpowiedzi prezentujemy poniżej.

 

Jakie są zasady rezerwacji mieszkania?

Proces rezerwacji mieszkania odbywa się najczęściej dwuetapowo. W pierwszej kolejności klient rezerwuje mieszkanie z reguły po to, aby móc na spokojnie zastanowić się nad wyborem, porównać oferty, spotkać się z doradcą, dopytać o szczegóły, jeśli jest taka możliwość - obejrzeć mieszkanie. Jest to rezerwacja wstępna, bezpłatna, ale dająca gwarancję pierwszeństwa zakupu w przypadku innego klienta zainteresowanego mieszkaniem. Z reguły rezerwacja jest utrzymywana przez krótki okres czasu. W przypadku Monday Development okres bezpłatnej rezerwacji wstępnej wynosi 3 dni robocze. Po upływie tego terminu, klient może zdecydować się na dalsze utrzymanie rezerwacji. Dłuższy termin wstrzymania oferty danego mieszkania wiąże się jednak z podpisaniem umowy rezerwacyjnej, a co za tym idzie wniesieniem opłaty rezerwacyjnej. W przypadku ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania opłata ta wliczana jest w cenę mieszkania. Umowa rezerwacyjna nie wymaga formy aktu notarialnego – podpisać ją można z upoważnionym doradcą w siedzibie firmy Monday Development.

 

Co to jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska to inaczej umowa przedwstępna. Jest zawierana pomiędzy nabywcą lokalu a deweloperem w formie aktu notarialnego. Umowa ta zobowiązuje dewelopera, aby po zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie przeniósł on na nabywcę prawo własności do lokalu, w zamian za wniesienie całości kwoty ustalonej za nieruchomość. Do umowy deweloperskiej załączone są rzut lokalu, prospekt informacyjny dotyczący inwestycji, a także dokument przedstawiający zagospodarowanie terenu, na którym znajduje się nieruchomość.

mieszkania z rynku pierwotnego w Poznaniu

 

Jakie dokumenty są potrzebne do podpisania umowy z deweloperem?

Do podpisania umowy z Monday Development potrzebny jest ważny dowód osobisty. Dobrze jest wcześniej zapoznać się z treścią umowy, by wszelkie niejasności wyjaśnić przed spotkaniem.

 

Co oznacza "stan deweloperski" i "mieszkanie pod klucz"?

Wyróżnia się dwa podstawowe standardy, w których mieszkanie pochodzące z rynku pierwotnego może zostać przekazane nabywcy: deweloperski oraz tzw. mieszkanie pod klucz.

Ten pierwszy cieszy się największym zainteresowaniem, ponieważ pozostawia nabywcy wolność samodzielnego urządzania mieszkania. Określenie “stan deweloperski” nie jest jednak w żaden sposób sformalizowane i w przypadku każdego dewelopera może oznaczać coś innego. Warto więc w każdym przypadku oddzielnie zapoznać się ze standardem obowiązującym w danej inwestycji. Zwykle stan deweloperski oznacza rozprowadzenie w mieszkaniu wszystkich instalacji (w tym również grzewczych), wykonanie tynków i wylewek, montaż wewnętrznych parapetów, domofonu oraz drzwi wejściowych. Na ogół przewiduje też jednokrotne pomalowanie ścian i sufitów białą farbą. W niektórych mieszkaniach o tzw. podwyższonym standardzie deweloperskim zamontowana jest klimatyzacja.

Coraz więcej nabywców zainteresowanych jest zakupem mieszkania w opcji wykończenia pod klucz przez dewelopera. Oznacza to, że za dodatkową opłatą lokal jest wyposażony w dodatkowe elementy jak podłoga, drzwi wewnętrzne, ceramika łazienkowa i inne zgodnie z pakietem oferowanym przez dewelopera. Kupującemu pozostaje dekoracja wnętrza i umeblowanie mieszkania.

 

Czy istnieje możliwość dokupienia garażu lub komórki lokatorskiej?

Możliwość dokupienia dodatkowych powierzchni użytkowych zależy od oferty prezentowanej przez konkretnego dewelopera. We wszystkich projektach mieszkań w Poznaniu realizowanych przez firmę Monday Development przewidziano podziemne hale garażowe z miejscami postojowymi dla mieszkańców, a także wydzielone komórki lokatorskie i rowerownie.