Logo Monday Development

7 ważnych elementów przy wyborze lokalizacji mieszkania

Czy wiesz, że lokalizacja mieszkania ma kluczowe znaczenie dla codziennego trybu życia? Długość trasy, jaką trzeba pokonać do pracy, bliskość placówek edukacyjnych czy dostępność miejsc parkingowych, to tylko niektóre czynniki związane z lokalizacją, które wpływają na ilość naszego czasu oraz komfort mieszkania. Lokalizacja to także ważny aspekt w chwili, gdy mieszkanie sprzedajemy lub oddajemy w najem - ta korzystna podniesie wartość rynkową nieruchomości. A jak rozpoznać najlepszą? Lepiej wybrać mieszkanie w centrum czy na skraju miasta? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając lokalizację nowego mieszkania.

1. Komunikacja 

Sprawny dojazd do pracy i możliwość uniknięcia korków to jedne z najważniejszych czynników lokalizacyjnych - decydując się na mieszkanie w centrum miasta najczęściej mamy do wyboru kilka dróg, spośród których systemy nawigacji sugerują najszybszą trasę. Przed zakupem mieszkania warto zatem sprawdzić natężenie ruchu na trasach: lokalizacja mieszkania - miejsce pracy, lokalizacja mieszkania - centrum, w wybranych godzinach. Warto także dowiedzieć się, gdzie znajdują się najbliższe przystanki komunikacji miejskiej i jaki czas dojazdu dzieli nas od pożądanych celów podróży.

2. Udogodnienia dla najmłodszych

Czyli bliskość szkół, przedszkoli, żłobków - jeśli instytucje te znajdują się na tym samym osiedlu, co mieszkanie lub na trasie, którą pokonujemy do pracy - lokalizacja mieszkania nie pozostawia już wiele do życzenia. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu na dowożeniu i odbieraniu dzieci, a w przypadku tych starszych, zaoszczędzimy także na biletach komunikacji miejskiej.

3. Miejsce parkingowe

Mieszkańcy centrów miast często tracą sporo czasu na poszukiwaniu wolnych miejsc parkingowych. Dlatego, jeśli decydujemy się na mieszkanie w centrum miasta warto sprawdzić, czy do lokalu przynależy miejsce na parkingu i czy jest ono dodatkowo płatne. Komfortowym rozwiązaniem jest wybór mieszkania w centrum od dewelopera, który zapewnia dostęp do hali garażowej lub parkingu zewnętrznego na terenie inwestycji.

4. Infrastruktura drogowa

Drogi szybkiego ruchu, brak ścieżek rowerowych czy ruchliwe przejścia dla pieszych lub te pozbawione sygnalizacji świetlnej, mogą stwarzać niebezpieczeństwo, szczególnie, gdy w rodzinie są małe dzieci. Lokalizacja mieszkania w centrum miasta jest pod tym względem bezpieczniejsza - na przejściach dla pieszych znajduje się sygnalizacja, wydzielone są drogi dla rowerów, a ze względu na większy ruch, auta poruszają się z mniejszą szybkością. 

5. Zagospodarowanie dzielnicy

Jeżeli lokalizacja mieszkania nie wskazuje na dalszą rozbudowę osiedla, nie mamy się o co obawiać. Jeśli z kolei nasz wybór nie padł na mieszkanie w centrum miasta, warto dowiedzieć się, czy w okolicy planowane są prace budowlane. Wznoszenie kolejnych inwestycji może oznaczać widok z okna na budowę i towarzyszący jej hałas przez długie miesiące, a może nawet lata. W sytuacji, gdy w najbliższej okolicy nie ma wolnych terenów inwestycyjnych, ale np. drogi lub parkingi nie są utwardzone, również warto sprawdzić, na kiedy planowane jest ich utwardzenie - kurz, kałuże i wyboje z pewnością nie będą umilały codziennych podróży. Gdzie uzyskać takie informacje? W urzędzie miasta czy gminy, gdzie można zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego. 

6. Bezpieczeństwo okolicy

Nawet, jeśli wybrana lokalizacja mieszkania nie budzi podejrzeń, zawsze warto poznać opinię o danej dzielnicy i dowiedzieć się, czy sąsiedzi nie są problemowi. Poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania jest niezwykle istotne dla komfortu codziennego życia. Wiedząc, że okolica jest bezpieczna, możemy pozwolić dzieciom na samodzielną zabawę, ze spokojem wybrać się na wieczorny spacer czy bez obaw zostawić auto na parkingu. Mieszkania w centrum lub w jego pobliżu zwykle znajdują się na monitorowanych osiedlach, często też wjazd na teren takich inwestycji zabezpieczony jest szlabanem lub o bezpieczeństwo mieszkańców dba ochrona.

7. Bliskość terenów rekreacyjnych 

Wybierając lokalizację mieszkania, warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy park bądź skwer, gdzie będzie można odpocząć od codziennego zgiełku miasta. Jeśli decydujemy się na mieszkanie w centrum miasta, jest to istotny aspekt szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi, osób posiadających zwierzęta, pasjonatów biegania, jazdy na rowerze czy zwolenników spacerów i relaksu na świeżym powietrzu.

Idealna lokalizacja mieszkania, czyli gdzie zamieszkać w Poznaniu?

Zdecydowałeś się na zakup nowego mieszkania w Poznaniu i chcesz poznać inwestycje cechujące się atrakcyjną lokalizacją? Sprawdź mieszkania na sprzedaż od dewelopera z Poznania Monday Development i wybierz optymalną lokalizację mieszkania - w centrum lub w jego pobliżu. Jako deweloper wychodzący naprzeciw potrzebom mieszkańców oferujemy inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu zróżnicowane w zakresie liczby pomieszczeń, metrażu czy rozkładu. Realizujemy także wykończenie mieszkań pod klucz. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Przeczytaj też: