Logo Monday Development

W jaki sposób wykończyć mieszkanie od dewelopera?

Planujesz kupić mieszkanie od dewelopera i zastanawiasz się, jak będzie wyglądał proces jego wykończenia? Warto zaplanować poszczególne etapy prac, by wykończenie mieszkania przebiegało sprawnie i przy możliwie najniższych kosztach. Na co zwrócić uwagę już na samym początku, od czego zacząć i w jakiej kolejności urządzać pomieszczenia? Gdzie szukać oszczędności? Poznaj pomysły na szybkie, funkcjonalne i korzystne finansowo urządzenie mieszkania.

Mieszkanie deweloperskie - co to oznacza?

Zanim zaczniesz planować, jak urządzić mieszkanie, dowiedz się, co otrzymasz od dewelopera. Najczęściej deweloperskie mieszkania oddawane są nowym właścicielom w stanie surowym, jednak coraz więcej deweloperów oferuje także mieszkanie pod klucz, w pełni wyposażone - wchodzisz i mieszkasz. Wówczas skorzystać można z różnych pakietów oferowanych przez dewelopera. Różnią się one zakresem prac, różnorodnością materiałów do wyboru oraz oczywiście ceną.
Decydując się na mieszkanie deweloperskie, otrzymujemy lokal posiadający najczęściej:

  • ściany pokryte gładzią, gotowe do malowania lub pomalowane,
  • wybetonowane, wyrównane podłogi, na których można układać parkiet lub płytki,
  • instalacje (m.in. elektryczna, hydrauliczna, grzewcza),
  • zamontowane parapety wewnętrzne okien.

Warto pamiętać, że stan deweloperski nie zawsze oznacza to samo, dlatego przed zakupem należy upewnić się, w jakim zakresie wykończenie mieszkania będzie należało do nas, a o co zadba deweloper.

O czym warto pamiętać na początku wykańczania mieszkania? 

W przypadku lokalu deweloperskiego urządzenie mieszkania możemy w pełni dostosować do własnych potrzeb. A jak urządzić mieszkanie od podstaw, unikając kosztownych pomyłek? Warto:

  • przygotować harmonogram prac,
  • określić zakres modyfikacji, jakie chcemy wprowadzić,
  • wskazać priorytety.

Dzięki temu wykończenie mieszkania przebiegnie bez niechcianych niespodzianek.

Na samym początku, kiedy zabieramy się za projektowanie pokoju, kuchni czy łazienki, warto zastanowić się, czy konieczne będą zmiany w instalacjach. To najlepszy moment, by zdecydować m.in. o układzie gniazdek, lamp, czy wejść telewizyjnych. Kolejny etap wykończenia mieszkania to pomalowanie ścian czy położenie płytek, montaż parapetów, drzwi i podłóg. Kiedy to wszystko jest już gotowe, można przejść do aranżacji wymarzonego M.

W jakim stylu urządzić mieszkanie?

Styl wykończenia mieszkania to nie tak odległa kwestia, jak mogłoby się wydawać. Jest on istotny już na etapie wyboru rodzaju podłóg i koloru ścian. Dobrym sposobem na to, jak urządzić mieszkanie naprawdę stylowo, funkcjonalnie, a przy tym zgodnie z naszymi potrzebami, jest poszukiwanie inspiracji i dostosowywanie ich do swoich oczekiwań. Marzy Ci się przytulne mieszkanie w stylu prowansalskim, przestronne, skandynawskie wnętrze, a może nowoczesny loft? Jakie wykończenie mieszkania pozwoli Ci wykreować wymarzoną przestrzeń? 

Kolejność ma znaczenie

Jak urządzić mieszkanie efektownie, a przy tym efektywnie? Niezbędny będzie szczegółowy plan - zarówno w kwestii materiałów, jakie będą potrzebne, jak i kolejności pomieszczeń, które trzeba wykończyć. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i będziesz mieć pewność, że posiadasz wszystko, co niezbędne. Warto pamiętać, aby wykończenie mieszkania rozpocząć od pomieszczeń, które będą najbardziej potrzebne do codziennego funkcjonowania - od kuchni i łazienki, a kolejno zaaranżować przestrzeń służącą wypoczynkowi.

Gdzie szukać oszczędności przy urządzaniu mieszkania?

W przypadku, gdy wybieramy opcję wykończenie mieszkań pod klucz, ponosimy jednorazowy koszt gotowego do zamieszkania lokalu. Korzystamy przy tym z atrakcyjnych stawek, które wynegocjował dla nas z wykonawcą deweloper. Decydując się na samodzielne wykończenie mieszkania, koszty rozkładają się na kilka aspektów, w których warto szukać możliwości zaoszczędzenia. Jak urządzić mieszkanie i nie wydawać zbyt dużej sumy pieniędzy?

  • postaw na minimalizm - na początku koszty są największe, dlatego wstępnie warto wybierać tylko niezbędne elementy wyposażenia, a kolejne dekoracje czy meble gromadzić sukcesywnie,
  • bądź samodzielny - na tyle, na ile jest to możliwe - wybrane etapy wykończenia mieszkania (np. malowanie ścian, położenie parkietu) można realizować, bez konieczności zatrudniania specjalistów,
  • korzystaj z rabatów - przy zakupie materiałów wykończeniowych i podczas współpracy z fachowcami warto pytać o zniżki - profesjonaliści zajmujący się wykańczaniem wnętrz, którzy regularnie korzystają z usług wybranych sklepów czy hurtowni, często posiadają rabaty.

Mieszkanie na miarę Twoich potrzeb

Wciąż poszukujesz wymarzonego M? Sprawdź mieszkania w Poznaniu oferowane przez Monday Development. Deweloper przygotował nowoczesne mieszkania, przestronne i funkcjonalne. Inwestycje znajdują się w atrakcyjnych, dogodnie skomunikowanych dzielnicach. Deweloper z Poznania w odpowiedzi na zróżnicowane potrzeby mieszkańców oferuje mieszkania pod klucz oraz w stanie deweloperskim
Chcesz dowiedzieć się więcej o ofercie? Skontaktuj się z Monday Development!

Przeczytaj też: