Logo Monday Development

Najczęściej popełniane błędy przy zakupie mieszkania

Przed Tobą kupno mieszkania? To bardzo ważna decyzja podejmowana na lata, wiążąca się z dużym wydatkiem środków pieniężnych. I to właśnie dlatego warto zachować rozwagę - choć zapewne nie możesz doczekać się swojego wymarzonego, perfekcyjnego mieszkania, w pełni przystosowanego do Twoich potrzeb. Aby z powodzeniem przebrnąć przez cały proces, jakim jest zakup mieszkania, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przekonaj się, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania i poznaj najczęstsze pułapki, jakie mogą Cię spotkać. 

1. Zakup mieszkania "w pośpiechu" 

Mieszkanie potrzebne na już? Kupno mieszkania, w którym spędzimy kolejne lata naszego życia to długotrwały proces. Znalezienie odpowiedniej lokalizacji i odpowiedniego lokalu wiąże się z porównywaniem wielu ofert. To właśnie wtedy szanse na kupno mieszkania, jakiego potrzebujemy, rosną. Warto odwiedzić biura sprzedaży interesujących nas inwestycji, zasięgnąć porady doradców, by ostatecznie dokonać właściwego wyboru. Decyzja o zakupie mieszkania nie powinna być podejmowana pod wpływem impulsu. Pośpiech w tym przypadku z pewnością nie będzie dobrym doradcą.

2. Ograniczenia czasowe

Zakup mieszkania to proces czasochłonny - potrzeba czasu na uzyskanie całej potrzebnej dokumentacji czy ewentualnego kredytu na kupno mieszkania. A są to formalności, na których przebieg w pewnych aspektach nie mamy wpływu. Należy więc pamiętać, by ustalić z deweloperem wszystkie terminy dostarczenia dokumentów czy płatności, po ówczesnym uzyskaniu informacji o przewidywanym czasie realizacji formalności od instytucji, z których usług korzystamy. Warto zorientować się, czy deweloper, u którego decydujemy się na zakup mieszkania, nie współpracuje z ekspertem finansowym. Tacy doradcy zadbają o odpowiednie zgranie terminów banku oraz dewelopera.

3. Błędne oszacowanie kosztów remontu i eksploatacji

Tym, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, jest zarówno jego stan techniczny w momencie odbioru, jak i koszty związane z codzienną eksploatacją. Decydując się na kupno mieszkania z rynku wtórnego trzeba być przygotowanym na remont - czasem nawet gruntowny. Jednak to nie jedyne opłaty przy zakupie mieszkania. Lokale znajdujące się w starym budownictwie często wymagają większego nakładu finansowego na ich utrzymanie, co wynika m.in. z trudności w dogrzaniu, czy niższej sprawności instalacji. Zakup mieszkania od dewelopera natomiast pozwala uniknąć znacznej części tych kosztów. Dużą oszczędnością jest także brak konieczności opłaty podatkowej w wysokości 2% wartości mieszkania przy zakupie lokalu z rynku pierwotnego. Warto jednak pamiętać, że mimo to, na eksploatację lokalu składają się także inne koszty, m.in.:

  • wyposażenie mieszkania,
  • media,
  • koszty administracyjne,
  • koszty związane z eksploatacją budynku (np. winda, oświetlenie).

4. Kupowanie mieszkania bez zbadania siły nabywczej

Od czego zacząć kupno mieszkania? Decydując się na kupno mieszkania, dobrze jest dokładnie przeanalizować środki finansowe, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel. Warto także już na początku zbadać zdolność kredytową, aby wiedzieć, w jakim przedziale finansowym możemy szukać mieszkania. Pamiętając przy tym, że z zakupem mieszkania wiążą się także inne koszty, wspomniane wcześniej.

5. Brak sprecyzowanego oczekiwanego standardu mieszkania

Czyli, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania, nie skupiając się jedynie na chwilowym zapotrzebowaniu. Warto jasno określić, czy zarówno teraz, jak i w przyszłości będzie nam potrzebne mieszkanie dwupokojowe, czy może czteropokojowe, ponieważ planujemy powiększyć rodzinę i czy na pewno ta kawalerka, która na chwilę obecną jest wystarczająca, będzie praktyczna także za rok, kiedy będziemy chcieli pracować w domu i w zasadzie wtedy przydałoby się dodatkowe pomieszczenie na biuro czy warsztat. Określenie potrzeb lokalowych to ważna kwestia, do której przymierzyć należy się na samym początku drogi ku zakupowi mieszkania. 

6. Brak znajomości osiedla i najbliższej okolicy

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania, by mieszkać komfortowo? Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, warto sprawdzić bezpieczeństwo najbliższej okolicy, a także lokalizację względem głównych dróg, tras komunikacji miejskiej oraz dostępności przystanków. Jeśli mamy dzieci lub planujemy powiększenie rodziny, warto także sprawdzić, gdzie znajdują się przedszkola oraz szkoły, a dla optymalnej wygody również obiekty handlowe i usługowe.

7. Wybór mieszkania nieprzystosowanego do jego przeznaczenia

Szukasz mieszkania dla siebie, ale w przyszłości planujesz przekształcić je w inwestycję? Warto zatem dokładnie przeanalizować, czy lokal, który odpowiada Twoim potrzebom, spełni oczekiwania przyszłych mieszkańców. Jeśli wybrane mieszkanie od dewelopera ma potencjał inwestycyjny, a przy tym jest odpowiednie dla Ciebie i Twojej rodziny - świetnie, w przeciwnym razie specyfika lokalu może obniżyć komfort Twojego codziennego życia lub mieszkanie może okazać się mało atrakcyjne dla przyszłych najemców.

Dzięki znajomości tej listy kupowanie mieszkania przebiegnie sprawnie i z pewnością zakończy się powodzeniem. Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania i od czego zacząć kupno mieszkania, więc przyszedł czas poszukiwania tego idealnego? Sprawdź nasze nowe mieszkania w Poznaniu. Oferujemy funkcjonalne lokale w dogodnej lokalizacji. Jako doświadczony deweloper z Poznania znamy potrzeby mieszkańców - nasza inwestycja stanowi na nie odpowiedź, przekonaj się sam. 

Przeczytaj też: