Logo Monday Development

Kawalerka czy mieszkania dwupokojowe dla singla? Jaką wybrać wielkość?

Jakie mieszkanie dla singla będzie lepsze – kawalerka czy dwa pokoje z kuchnią lub aneksem kuchennym? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, choćby dlatego, że single są bardzo różnorodną grupą, a to oznacza, że mają różne potrzeby i oczekiwania. Do tego trzeba uwzględnić możliwości finansowe danej osoby oraz plany na przyszłość, np. to, czy nieruchomość jest przeznaczona na wynajem. Jeśli jednak chcesz kupić mieszkanie odpowiednie dla singla, ale nie wiesz, jaki metraż wybrać – przychodzimy z pomocą.

Jak wybrać idealne mieszkanie dla singla?

Podobnie jak w przypadku wyboru jakiegokolwiek innego mieszkania, musisz się zastanowić, czego tak naprawdę oczekujesz od swojego nowego domu. Dlaczego? Kupujesz mieszkanie dla siebie – nie dla dalekiej rodziny, nie dla martwiących się o Twoją przyszłość rodziców, czy troskliwej babci. Skup się na wyborze funkcjonalnych dla Ciebie rozwiązań. Kawalerka to dla singla idealna przestrzeń ze względu na mniejszy metraż. Odpowiednia aranżacja sprawi, że zyskasz miejsce nadające się zarówno do wypoczynku, jak i pracy oraz przyjmowania gości. Kawalerkę możesz podzielić na strefy za pomocą:

  • mebli, w tym wysokiego regału z książkami lub narożnika,
  • montażu przesuwanych drzwi, jeśli kawalerka ma większy metraż,
  • półścianki (np. niskiej ścianki działowej z płyty g-k) lub murku,
  • parawanu,
  • szklanej ściany.

Najpopularniejsze powierzchnie kawalerek to 25, 30 oraz 40 m². Mieszkania są najczęściej podzielone na salon z aneksem kuchennym lub pokój pełniący funkcję salonu i sypialni jednocześnie, ale z osobną kuchnią. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się, jeśli nie gotujesz zbyt często, chętniej decydujesz się na catering pudełkowy lub przygotowujesz proste posiłki. Osobną kuchnię doceni każda osoba, która spędza na gotowaniu więcej czasu.

kawalerka dla singla czy mieszkanie

A może mieszkanie dwupokojowe?

Drugim rozwiązaniem dla singli są mieszkania dwupokojowe – sprawdzą się w przypadku osób, które planują w niedalekiej przyszłości założyć rodzinę lub z innych względów potrzebują większej przestrzeni. Choć kawalerki dają osobom żyjącym w pojedynkę wiele możliwości aranżacyjnych, to nie dla każdego będzie to najlepszy wybór. Mieszkanie dwupokojowe pozwala urządzić w osobnym pomieszczeniu sypialnię, ale też domowe biuro, które szczególnie docenią osoby pracujące w 100% zdalnie. W mniejszych kawalerkach najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest rozkładana kanapa. Przy większym metrażu możesz jednak wydzielić strefę sypialnianą za pomocą przesuwanych drzwi i dzięki temu mieć łóżko.

Jak widzisz, nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza będzie kawalerka, czy mieszkania dwupokojowe dla singla. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się:

  • jaki prowadzisz tryb życia – czy więcej czasu spędzasz w domu, czy np. na spotkaniach z przyjaciółmi;
  • jak często podróżujesz – jeśli szukasz mieszkania w Poznaniu, które będzie dla Ciebie bezpieczną przystanią, to  prawdopodobnie kawalerka dla singla wystarczy;
  • jak pracujesz – zdalnie, stacjonarnie, czy może hybrydowo;
  • jak zamierzasz opłacić nieruchomość – czy będziesz się ubiegać o wsparcie ze strony banku; my jako deweloper z Poznania współpracujemy z ekspertem bezpłatnie obsługującym procesy kredytowe;
  • czy planujesz wchodzić w związek i z tego względu chcesz kupić większe mieszkanie niejako „na zapas”.

To oczywiście nie wszystkie pytania, na które warto sobie odpowiedzieć. To, jaki metraż mieszkania wybrać dla singla, zależy także od tego, jak wiele przestrzeni do życia potrzebujesz na co dzień. Dla wielu osób kupno kawalerki może być po prostu niewystarczające lub wręcz przeciwnie – dzięki przemyślanej aranżacji może być maksymalnie funkcjonalnym miejscem do mieszkania.

Mieszkanie dla singla a kredyt

Niezależnie od tego, jakie mieszkanie dla singla wybierzesz, możesz mieć obawy, czy otrzymasz wsparcie finansowe ze strony banku. Wiele osób żyje w przekonaniu, że brak partnera lub partnerki stanowi przeszkodę w procesie kredytowym. Rzeczywiście pary mają jedną przewagę – zwykle mogą wykazać wyższy dochód, zwłaszcza jeśli obie osoby pracują. Nie oznacza to jednak, że single mają małe szanse na otrzymanie kredytu. Tym bardziej że jest to bardzo ważna grupa docelowa na rynku pierwotnym.

Banki mają świadomość, że elastyczność w pracy zawodowej singla umożliwia szybsze zwiększenie dochodów. Życie w pojedynkę oznacza też często brak dodatkowych zobowiązań finansowych wobec dzieci i osób zależnych. Idealne mieszkanie dla singla można więc opłacić z pomocą banku.

kawalerka czy dwa pokoje dla singla

Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe?

Czy kawalerka to rzeczywiście idealne mieszkanie dla singla? Niekoniecznie – życie w pojedynkę nie musi oznaczać mniejszych oczekiwań wobec np. metrażu nieruchomości. Mieszkania dwupokojowe oznaczają dla singla więcej przestrzeni i duże możliwości aranżacyjne. Szczególnie pandemia pokazała, jak ważne są komfortowe warunki w domu. Większy metraż pozwala przyjąć bez problemu gości, wydzielić strefę do pracy, a także osobną przestrzeń do wypoczynku. Z drugiej strony, odpowiednia aranżacja, w tym wydzielenie stref mieszkalnych sprawia, że kawalerka staje się równie funkcjonalna, co mieszkanie z oddzielną sypialnią.

Decyzja o tym, czy lepsza będzie kawalerka, czy dwa pokoje dla singla, to często konieczność uwzględnienia ewentualnych planów na przyszłość. Dwupokojowe mieszkanie łatwiej będzie wynająć, kiedy zdecydujesz się np. na kilkumiesięczną czy nawet kilkuletnią podróż. Takie rozwiązanie pozwala się też dostosować do zmian w życiu, takich jak pojawienie się drugiej, ukochanej osoby.

Warto mieć jednak na uwadze, że kawalerka kawalerce nierówna. Na rynku są dostępne mieszkania dla singli o różnym metrażu i bez większego problemu znajdziesz nieruchomość odpowiednią dla siebie. W przypadku kawalerki szczególnie warto wziąć pod uwagę lokalizację – będzie też wabikiem dla potencjalnych najemców, jeśli kiedyś zdecydujesz się zamienić mieszkanie na większe. To także idealne rozwiązanie dla osób, które planują kupić nieruchomość pod wynajem. Kawalerkę łatwo też sprzedać później z zyskiem – pamiętaj, że single są istotną grupą na rynku nieruchomości.

Podsumowanie

Kawalerka dla singla czy mieszkanie dwupokojowe wybrane z myślą o powiększeniu rodziny w niedalekiej przyszłości? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują kupić nieruchomość. Kluczem do podjęcia dobrej decyzji jest myślenie o swoich potrzebach, marzeniach i codziennych nawykach. Pamiętaj też, że to prosta odpowiedź na pytanie, jak wybrać dobre mieszkanie dla singla.

Przeczytaj też: