Logo Monday Development

Strony świata a mieszkanie - jakie położenie jest najlepsze?

Lokalizacja mieszkania względem stron świata to jeden z kluczowych aspektów wpływających na komfort i funkcjonalność nieruchomości. Można pokusić się o stwierdzenie, że czynnik ten jest prawie tak samo ważny, jak styl aranżacyjny czy wielkość pomieszczeń. Położenie mieszkania względem stron świata naturalnie wpływa na temperaturę panującą we wnętrzach, a to z kolei rzutuje na nastrój i poziom energii mieszkańców. Nie istnieje jeden optymalny rozkład pomieszczeń, taki, który byłby dostosowany do potrzeb ogółu użytkowników. Wszystko jest kwestią preferencji i stylu życia mieszkańców, a także zależy od lokalizacji budynku. Niemniej, obserwacje trendów mieszkaniowych i opinie specjalistów pozwoliły sformułować kilka praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne podczas wyboru mieszkania.

Kierunek: Północ

Od północnej strony świata najlepiej jest zlokalizować takie pomieszczenia, jak przedsionek, hol czy łazienka. Pełne nasłonecznienie nie jest tu pożądane w takim stopniu, jak w innych wnętrzach. Umiejscowienie holu, czy korytarza od strony północnej będzie sprzyjać nastrojowej atmosferze, zachęcającej do tego, aby wejść do środka. Idealnym dopełnieniem klimatycznej całości będzie dyskretne, stylowe oświetlenie. Orientacja północna jest też odpowiednia w przypadku łazienki, zwłaszcza tej pozbawionej okien, a także pomieszczeń gospodarczych, takich jak garderoba, pralnia czy spiżarnia.
 

Północny wschód

Okna wychodzące na północny wschód to najlepsza propozycja dla sypialni. Zapewniają one umiarkowany dostęp do porannego światła słonecznego, które wpadając do wnętrza pomaga w skutecznej pobudce i wprawia w dobry nastrój. W sypialni z reguły nie spędza się całego dnia, więc nie ma potrzeby, aby okna zapewniały tu pełny dostęp do naturalnego światła. Strona północna jest bardziej pożądana, jeśli zależy nam, by w sypialni panował przyjemny cień i chłód. Argument ten przemówi zwłaszcza do osób, które lubią uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia. Wyjątkiem jest sypialnia dziecięca, która pełni jednocześnie funkcję pokoju dziennego. W tym przypadku okna powinny wychodzi raczej na południowy zachód.
 

Południe i południowy zachód

Strony południowa i południowo zachodnia zarezerwowane są w większości dla dziennej strefy mieszkania. Warto zaaranżować więc tu salon czy pokój dzienny. Zyskamy dzięki temu jasną i ciepłą przestrzeń, w której przyjemnie będzie spędzać czas. Biorąc pod uwagę fakt, że salon i pokój dzienny są na ogół największymi pomieszczeniami w mieszkaniu, strona południowa będzie sprzyjać obniżeniu kosztów zarówno za ich ogrzewanie, jak i oświetlenie. Ma to szczególne znaczenie w okresie zimowym. Oszczędności tym większe, im większe okna w pomieszczeniach. Z kolei na czas letnich upałów, okna południowe i południowo zachodnie warto wyposażyć w rolety lub żaluzje.
 

Wschód-zachód

Ekspozycja okien na wschód lub zachód będzie idealna w przypadku kuchni. Regularne gotowanie sprawia, że w tym pomieszczeniu i tak panuje wyższa temperatura niż w innych wnętrzach. Rozmieszczenie kuchni od południa nie będzie więc najlepszym rozwiązaniem. Z kolei zaplanowanie jej położenia od strony wschodniej lub zachodniej pozwoli utrzymać optymalną temperaturę, a także odpowiednie oświetlenie w tym wnętrzu. Strona zachodnia będzie też idealna we wszystkich pomieszczeniach, które posiadają balkon lub wyjście na taras. Okno wychodzące na wschód lub zachód to również dobre rozwiązanie w domowych gabinetach.
 

Dodatkowe czynniki

Nie bez znaczenia dla rozkładu poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych pozostaje widok z okna, stopień zadrzewienia okolicy wpływający na ilość światła dziennego przedostającego się do wnętrz, czy parametry bardziej techniczne, takie jak na przykład jakość termoizolacji zastosowanej w budynku. Z pewnością warto zwrócić na nie uwagę zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego lokalu mieszkalnego. Tych z Państwa, którym zależy na znalezieniu atrakcyjnego mieszkania w Poznaniu, z dogodną ekspozycją okien, w zielonej okolicy i z dostępem do licznych udogodnień mieszkalnych, zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Przeczytaj też: