Logo Monday Development

Jak aranżować naturalne oświetlenie w dużym mieszkaniu?

Zalety naturalnego oświetlenia w mieszkaniu

Przy planowaniu wystroju wymarzonego apartamentu nie wolno zapomnieć o tak istotnym elemencie jak światło. Zakup ładnej lampy i mocnych żarówek to nie wszystko - warto zadbać o to, by w naszym mieszkaniu znalazło się jak najwięcej oświetlenia naturalnego.

Jakie więc rozwiązania zastosować w dużym mieszkaniu, by cieszyć się promieniami słońca przez cały rok?
Lista zalet naturalnego oświetlenia jest bardzo długa, obejmuje zarówno kwestie zdrowotne, jak i finansowe. Naturalne światło poprawia samopoczucie (zwłaszcza jesienią i zimą, gdy dni są krótkie i spędzamy je głównie w pracy), jego niedobór powoduje, że jesteśmy ospali, łatwo się irytujemy i brakuje nam energii. Promienie słoneczne zwalczają także bakterie i mają dobroczynny wpływ na rośliny. Wprowadzenie do mieszkania rozwiązań, które zapewnią nam dużą ilość światła dziennego, może zmniejszyć nasze rachunki za prąd i optycznie powiększyć przestrzeń.

Najlepsze sposoby na słoneczne apartamenty

W przypadku aranżacji mieszkania nie zawsze mamy możliwość decydowania o tym, jak będą wyglądały niektóre elementy lokalu. Możemy jednak wziąć pod uwagę inne aspekty - na przykład to, na którą stronę świata wychodzą okna. Najwięcej światła wpuszczą te, które położone są po stronie południowej. Jeśli rozważamy zakup dużego mieszkania, warto także szukać wśród ofert takich budynków, które charakteryzują się przeszkleniami lub świetlikami - wysokie okna dostarczą więcej światła w głąb naszego apartamentu.

Przy zakupie mieszkania, zwróćmy także uwagę na rozkład i rozmiar pomieszczeń. Otwarte przestrzenie - na przykład kuchnia połączona z salonem - pozwolą nam na wpuszczenie znacznie większej ilości światła, a pomalowanie ścian na jasne kolory jeszcze optycznie powiększy pokój.

Jeśli jednak nie lubimy, gdy zapachy z kuchni przenikają do pokoju dziennego lub też przeszkadza nam hałas, możemy rozważyć montaż w mieszkaniu przeszklonej ściany, która ograniczy przenikanie dźwięków i zapachów, ale zarazem przepuści światło i stworzy wrażenie otwartej przestrzeni.

Skupiając się na wystroju mieszkania, zainwestujmy też w lustra. Odbiją one promienie słoneczne, sprawiając wrażenie, że światła jest więcej. Odpowiednio ustawione, poprowadzą też oświetlenie głębiej.

Pamiętajmy również o tym, by nieświadomie nie zmniejszać powierzchni okien. Jeśli zdecydujemy się na zasłony, niech karnisz będzie na tyle długi, by po odsłonięciu okno było całkowicie widoczne, a materiał znajdował się poza jego zasięgiem.

Dla własnego komfortu

Aranżując wystrój mieszkania, warto poświęcić nieco czasu na dokładne przemyślenie kwestii naturalnego oświetlenia. Stosując kilka prostych rozwiązań, możemy nie tylko zaskakująco odmienić mieszkanie, ale także znacznie zwiększyć komfort życia.

Przeczytaj też: