Logo Monday Development

Odbiór mieszkania samemu czy z fachowcem?

Czeka Cię odbiór mieszkania od dewelopera i chcesz się do tego przygotować? To dobrze! Odbiór techniczny mieszkania jest ważnym momentem nie tylko z emocjonalnego punktu widzenia – kiedy nowy właściciel jest już tak blisko zamieszkania w wymarzonym lokalu. To moment ważny również z formalnego punktu widzenia. Właśnie podczas odbioru mieszkania należy zwrócić uwagę na zgodność wykończenia mieszkania z określonym wcześniej standardem inwestycji deweloperskiej. Jeśli zauważysz odstępstwa od zapisów standardu, odbiór mieszkania to dobry moment, aby zgłosić uwagi. Do odbioru technicznego można przygotować się samodzielnie lub skorzystać z pomocny specjalisty i iść z nim na miejsce. Co wybrać? Podpowiadamy!

Samodzielny odbiór mieszkania od dewelopera

Co warto wiedzieć i sprawdzić, jeśli decydujesz się na samodzielny odbiór mieszkania? Na początku zapoznaj się dokładnie z zapisami standardu inwestycji, stanowiącego załącznik do umowy. Zawarte w nim zostały szczegóły dotyczące wykończenia lokalu. Na podstawie zapisów łatwo zweryfikować, czy stan mieszkania odpowiada stanowi, na jaki klient umówił się z deweloperem. Skompletuj też narzędzia, które pomogą Ci ocenić stan mieszkania. Przyjrzyj się:

  • ścianom i posadzkom – użyj poziomicy, aby upewnić się, że są proste,
  • kątom – do sprawdzenia prostych kątów przyda się kątownik,
  • oknom – sprawdź, czy nie mają porysowań lub innych śladów użytkowania,
  • klamkom – otwórz i zamknij okna oraz drzwi dla weryfikacji regulacji,
  • poszczególnym elementom, takim jak np. gniazdka, włączniki światła, grzejniki, parapety – czy są dobrze zamontowane i znajdują się w zaplanowanym miejscu?

Na podstawie umowy sprawdź też, czy w mieszkaniu są wszystkie z elementów zapisanych w dokumentach.

Odbiór mieszkania – fachowiec na miejscu

Nawet drobna usterka może umknąć uwadze kogoś, kto na co dzień nie zajmuje się branżą budowlaną i wykończeniową. Można więc zdecydować się na odbiór lokalu w towarzystwie specjalisty. Będzie on wiedział, na co dokładnie zwrócić uwagę i pomoże wykryć ewentualne błędy. Fachowiec dysponuje też kompletem narzędzi, dlatego nie musisz ich przynosić ze sobą. Odbiór mieszkania od dewelopera z fachowcem jest dobry dla osób, które nie czują się specjalistami w branży mieszkaniowej. Minusem tej praktyki są dodatkowe koszty sięgające nawet kilkuset złotych.

mieszkania-nowe-osiedle

Protokół odbioru mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania kończy się spisaniem protokołu. Są w nim zawarte wszystkie zgłoszone na miejscu uwagi, dlatego warto podejść do odbioru rzetelnie. Każdy profesjonalny deweloper wskazuje nieco inny termin usunięcia usterek – warto zwrócić uwagę na przyjętą datę, do której zobowiązuje się poprawić niedociągnięcia. Po jej upływie deweloper zaproponuje ponowne spotkanie i ocenę mieszkania. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie ocenić wszystkie elementy lokalu, współpraca z fachowcem będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Zamieszkaj w Poznaniu

Odbiór mieszkania od dewelopera masz jeszcze przed sobą, bo dopiero szukasz własnego M? Chcesz poznać ofertę, którą przygotował dla Ciebie deweloper w Poznaniu?

Sprawdź nowoczesne mieszkania dla singli, par, studentów i osób pracujących:

Przeczytaj też: