Logo Monday Development

Jak wybrać mieszkanie, które urządzimy w prosty i sprawny sposób?

Wybór mieszkania to nie tylko kwestia atrakcyjnej ceny czy znalezienia odpowiedniej lokalizacji. Równie ważne jest, aby wybrać taką nieruchomość, którą będziemy mogli urządzić w prosty i sprawny sposób, a jednocześnie w zgodzie z własnymi preferencjami. Patrząc z tej perspektywy, ostateczny wybór mieszkania powinien być poprzedzony konkretnymi czynnościami przygotowawczymi, które pozwolą w prosty i szybki sposób zaaranżować własne “4 kąty”. Poniżej znajduje się kilka porad, które mogą okazać się pomocne w tym procesie.

Identyfikacja potrzeb i planowanie

Dobry plan to podstawa skutecznego działania. Z tego względu w pierwszym kroku warto zastanowić się w jaki sposób chcielibyśmy urządzić swoje przyszłe mieszkanie i na tej podstawie stworzyć wizję swojego wymarzonego M1. Jakie pomieszczenia i funkcjonalności są niezbędne, a do jakich możemy podejść nieco bardziej elastycznie? Czy kuchnia musi stanowić osobne pomieszczenie czy może wystarczy nam aneks kuchenny? Które pomieszczenie powinno być największe? Kwestie te są ściśle powiązane z całkowitym metrażem mieszkania oraz z innymi istotnymi parametrami, które rzutują na przyszły komfort mieszkalny.

Ewentualne zmiany lokatorskie

Zakup nowego mieszkania często wiąże się z chęcią wprowadzenia zmian lokatorskich przez nabywcę. Dotyczą one modyfikacji w pierwotnym układzie mieszkania, określonym w dokumentacji technicznej zawartej w załączniku do umowy deweloperskiej. Najczęściej dotyczą one likwidacji, bądź zmiany lokalizacji ścian działowych, usytuowania odbiorników mediów w kuchni lub łazience, rozmieszczenia grzejników czy gniazd elektrycznych. Nie wszystkie zmiany są jednak możliwe. Przykładowo, zmiany lokatorskie nie mogą obejmować zmiany grubości ścian nośnych czy przesunięcia pionów instalacyjnych. Warto mieć tę świadomość jeszcze przed zakupem mieszkania, tak by przystąpić do urządzania z jasną sytuacją w zakresie możliwości i ograniczeń aranżacyjnych.

Wielkość powierzchni użytkowej

Możliwość prostego i szybkiego urządzenia mieszkania w dużym stopniu podyktowana jest stopniem zgodności pomiędzy wielkością powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, a założonym planem aranżacyjnym. Być może trzeba będzie z czegoś zrezygnować. Ważne, aby zidentyfikować tę rozbieżność jeszcze przez zakupem nieruchomości i już na tym etapie odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim stopniu jesteśmy w stanie zaakceptować konkretne odstępstwa od swojej początkowej wizji mieszkania. Może się na przykład okazać, że perspektywa braku osobnego pomieszczenia, w którym można by było zaaranżować garderobę czy pralnię jest dla nas nie do przyjęcia.

Charakterystyka stanu deweloperskiego

Jeśli mieszkanie jest kupowane w stanie deweloperskim i nie jest jeszcze na tyle wyposażone, by móc od razu w nim zamieszkać, dobrze jest zwrócić uwagę na gotowe elementy oraz na ich jakość. Innymi słowy, ważne jest aby skonfrontować podstawową wersję mieszkania z własnymi planami aranżacyjnymi i ocenić na ile są one ze sobą zgodne. Ten etap najczęściej wiąże się z oceną jakości materiałów z których wykonane zostały drzwi, okna czy parapety. Nie bez znaczenia pozostaje też ich rozmieszczenie.

Instalacje

Chodzi tu dokładnie o instalację wentylacyjną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą oraz elektryczną. Na ile odpowiada nam ich aktualny układ w mieszkaniu? Czy piony wentylacyjne zgadzają się z planami? Czy w gniazdkach jest prąd? Jak przedstawia się sytuacja odbioru telewizji naziemnej i satelitarnej? Jakie ewentualne zmiany chcielibyśmy wprowadzić i w jakim stopniu są one możliwe? Czy zastane rozmieszczenie instalacji wiąże się z istotnymi ograniczeniami lub istotnie różni się od naszej wizji aranżacyjnej? Przemyślane odpowiedzi na powyższe pytania z pewnością pomogą uniknąć późniejszych kłopotów podczas urządzania mieszkania.

Rozkład mebli

Naa etapie zakupu wiele osób nie ma jeszcze dokładnej wizji tego, jak będzie wyglądał rozkład mebli w ich nowym mieszkaniu. Tymczasem, dobrze jest zastanowić się nad tym z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by nagle nie okazało się, że brakuje miejsca np. na wymarzone królewskie łóżko i w związku z tym konieczne jest gruntowne przeplanowanie aranżacji.

Kwestie praktyczne

Nie bez znaczenia pozostaje także wielkość klatki schodowej w bloku mieszkalnym, a także obecność i umiejscowienie windy. Po pierwsze, czynniki te istotnie wpływają na przebieg procesu urządzania mieszkania. Jeśli klatka jest wystarczająco przestronna nie będzie problemu z wniesieniem większych mebli, wanny czy innych sprzętów o dużych gabarytach. Podobnie z windą, która nie tylko bardzo ułatwia transport ciężkich przedmiotów, ale też jest dużym udogodnieniem w przyszłości, zwłaszcza dla właścicieli rowerów czy wózków dziecięcych.

Mieszkanie urządzone w przemyślany sposób to szansa na zapewnienie sobie komfortu mieszkalnego na długie lata. Jeśli zależy nam na tym, aby wszystko przebiegło sprawnie i bez większych komplikacji, warto jeszcze przed podjęciem decyzji zakupowej zastanowić się nad zaletami i ograniczeniami konkretnego lokalu mieszkalnego. Potem pozostaje już tylko cieszyć się z własnych, wygodnych “4 kątów”.

Przeczytaj też: