Logo Monday Development

Kupno pierwszego mieszkania - o tym trzeba wiedzieć

Przyszedł czas na zakup własnego, wymarzonego M? Przekonaj się, jak kupić mieszkanie, by inwestycja przyniosła optymalne korzyści. Istnieje kilka czynników, które warto rozważyć, podejmując decyzję co do lokalu, w którym spędzimy kolejne lata naszego życia. Jaka lokalizacja, rynek pierwotny czy wtórny, kiedy zdecydować się na zakup nieruchomości - te oraz inne aspekty mają istotne znaczenie z punktu widzenia powodzenia transakcji. A zatem, jak wygląda kupno mieszkania krok po kroku?

Kupno mieszkania - kiedy najlepiej to zrobić?

Moment, w którym decydujemy się na zakup mieszkania to czynnik, który w dużej mierze przekłada się na potrzeby mieszkaniowe. Najczęściej, nad tym, jak kupić mieszkanie, aby w pełni odpowiadało naszym oczekiwaniom, zaczynamy zastanawiać się kiedy:

 • pojawia się chęć usamodzielnienia się,
 • zmieniamy miejsce zamieszkania ze względu na pracę lub studia,
 • decydujemy się na zawarcie związku małżeńskiego,
 • zbliżają się narodziny nowego członka rodziny.

W każdym z tych przypadków możemy odpowiednio dostosować preferencje względem mieszkania. Na przykład przeprowadzka z powodu nowej pracy będzie wiązała się z poszukiwaniem mieszkania w pobliżu miejsca jej wykonywania, z kolei w przypadku powiększenia rodziny znaczenie będzie miała liczba pokoi w mieszkaniu oraz jego lokalizacja względem przedszkoli i szkół. Jednak niezależnie od sytuacji życiowej, kupno mieszkania krok po kroku wygląda bardzo podobnie - na jakie czynniki jeszcze warto zwrócić uwagę?

Rynek pierwotny czy wtórny? 

Zastanawiając się, rynek pierwotny czy wtórny, warto przede wszystkim rozważyć indywidualne potrzeby oraz możliwości. Jak kupić mieszkanie, by na tym nie stracić i zyskać lokal, o jakim marzymy? Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • koszty, jakie jesteśmy gotowi ponieść - zarówno za samo mieszkanie, jak i związane z zakupem formalności, remonty, a także dalsze opłaty eksploatacyjne - mieszkania z rynku pierwotnego są droższe, jednak ich utrzymanie jest tańsze; stojąc przed decyzją rynek pierwotny czy wtórny, warto także pamiętać, że kupując mieszkanie od dewelopera, jesteśmy zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości nieruchomości;
 • czas, w jakim chcemy wprowadzić się do nowego mieszkania - warto wziąć pod uwagę, że mieszkania od dewelopera to najczęściej lokale, które kupujemy, gdy inwestycja dopiero powstaje;
 • funkcjonalność mieszkania - podejmując decyzję rynek pierwotny czy wtórny, warto mieć na uwadze, że deweloperskie mieszkania projektowane są z myślą o optymalnym komforcie mieszkańców, co przekłada się na ich funkcjonalność i nowoczesne rozwiązania; w mieszkaniach z rynku wtórnego, a więc najczęściej ze starego budownictwa, funkcjonalność może być na znacznie niższym poziomie. Odnosi się to także do samego budynku - w nowych inwestycjach znajdują się m.in. windy czy udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, czego w starym budownictwie często brakuje;
 • lokalizację nieruchomości - mieszkania z rynku wtórnego najczęściej znajdują się w ścisłym centrum, gdzie trudno o miejsca parkingowe, z kolei mieszkania deweloperskie można znaleźć w dogodnych lokalizacjach - także blisko centrum, jednak w spokojnej okolicy. Zazwyczaj taka zabudowa zakłada realizację podziemnego parkingu, co niweluje problem z pozostawieniem auta blisko miejsca zamieszkania.

Jeśli nadal masz wątpliwości - rynek pierwotny czy wtórny - sprawdź nasz wpis o zaletach zakupu mieszkania od dewelopera.

Lokalizacja - czym się kierować? 

Czyli, jak kupić mieszkanie, by lokalizacja była optymalna? Warto przeanalizować kupno mieszkania krok po kroku, biorąc pod uwagę nasze najważniejsze potrzeby. Rozpatrując względem nich czynniki, które wpływają na atrakcyjność lokalizacji, możliwy będzie wybór nieruchomości, znajdującej się w najbardziej dogodnym dla nas miejscu. Te czynniki to:

 • dostępność komunikacyjna,
 • udogodnienia dla najmłodszych,
 • dostępność miejsc parkingowych,
 • infrastruktura drogowa,
 • zagospodarowanie dzielnicy,
 • bezpieczeństwo okolicy,
 • bliskość terenów rekreacyjnych.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie - 7 ważnych elementów przy wyborze lokalizacji mieszkania.

Kupno mieszkania i związane z tym formalności 

Jak kupić mieszkanie, by mieć pewność, że transakcja przebiegnie pomyślnie? Warto zadbać o przygotowanie i prawidłowe wypełnienie kompleksowej dokumentacji. Kupno mieszkania krok po kroku wiąże się m.in. z:

 • ustaleniem posiadanej zdolności kredytowej, w sytuacji, gdy ubiegamy się o przyznanie kredytu hipotecznego,
 • uzyskaniem dokumentacji o prawnej sytuacji nieruchomości,
 • zawarciem umowy z deweloperem,
 • poświadczonym przez notariusza dokonaniem czynności cywilnoprawnej.

Znajdź swoje mieszkanie w Poznaniu

Interesuje Cię mieszkanie na sprzedaż w Poznaniu? Jeśli przed Tobą kupno pierwszego mieszkania, wybierz sprawdzonego dewelopera z Poznania, by mieć pewność, że transakcja zakończy się sukcesem. Monday Development oferuje nowe, komfortowe i funkcjonalne mieszkania w Poznaniu blisko centrum. Sprawdź ofertę i przekonaj się, że z nami kupowanie mieszkania krok po kroku to czysta przyjemność!

Przeczytaj też: