Logo Monday Development

Mieszkanie w centrum miasta czy na obrzeżach?

Mieszkanie w centrum miasta czy na obrzeżach?

Czy zalety mieszkania w mieście są na tyle duże, by zrezygnować z życia na przedmieściach? Doskonale rozumiemy Twoje wątpliwości. Kupić mieszkanie to jedno, ale mieć pewność, że wybiera się najlepszą lokalizację z możliwych, to drugie. To właśnie dlatego przedstawimy Ci zarówno wady, jak i zalety mieszkania w mieście. Zastanowimy się również, jakie są plusy i minusy życia na przedmieściach – dzięki temu łatwiej Ci będzie podjąć decyzję.

Mieszkanie w centrum miasta czy na obrzeżach – co wybrać?

Oczywistością jest stwierdzenie, że istnieją zarówno zalety, jak i wady mieszkania w mieście. Nie inaczej jest w przypadku życia na jego obrzeżach, dlatego trudno udzielić nam jednoznacznej odpowiedzi, które rozwiązanie jest lepsze. To zależy od wielu czynników. Liczą się potrzeby Twoje i Twojej rodziny. Nie bez znaczenia jest to, gdzie znajduje się Twoje miejsce pracy – chyba że pracujesz zdalnie.

Inaczej na wady życia w mieście spojrzy singiel czy singielka, a inaczej będzie o nich myśleć czteroosobowa rodzina. Co więcej, nie każda czteroosobowa rodzina będzie mieć te same potrzeby – właśnie dlatego zachęcamy Cię do zastanowienia się nad tym, co jest ważne dla Ciebie.

zalety mieszkania w mieście

Zalety i wady mieszkania w mieście

Zalety

Prezentujemy Ci zalety życia w mieście, związane z mieszkaniem w centrum. Pamiętaj, że nie wszystkie plusy będą spójne z Twoimi potrzebami.

  • Wszędzie jest blisko – umówiłaś się z koleżanką po pracy? Nie ma problemu. Wadą życia poza miastem jest duża odległość od najważniejszych punktów na mapie centrum. Mowa m.in. o tych wszystkich knajpkach, do których nie chce się jechać, jeśli ma się w perspektywie powrót na przedmieścia.
  • Dostęp do edukacji – i to na każdym etapie. Mieszkanie w dużym mieście, a dokładniej w jego centrum, zapewni Ci większą swobodę wyboru zarówno pod względem jakości kształcenia, jak i samej lokalizacji placówki.
  • Oszczędność czasu na dojazdach – za tym często idzie również oszczędność pieniędzy. Jeśli nie musisz stać w korkach, bo wszędzie jest blisko, to możesz później wyjść z domu, a w tym czasie zjeść śniadanie bez pośpiechu, spędzić chwilę z partnerką lub po prostu poleniuchować.
  • Komunikacja miejska lub rower zamiast samochodu – to oczywiście nie będzie argument dla każdego. Jeśli lubisz jeździć autem, to Cię nie przekonamy, ale też nie o to nam chodzi. Naszym zdaniem zaletą mieszkania w mieście jest możliwość zrezygnowania z drogiego w utrzymaniu samochodu na rzecz tańszej komunikacji i zdrowszego roweru.
  • Różnorodność – życie w centrum miasta jest po prostu inspirujące, a to sprzyja rozwojowi osobistemu. Podobnie zresztą jak dostęp do bogatej oferty kulturalnej.
  • Dostęp do opieki medycznej – zarówno państwowej, jak i prywatnej. Mieszkając w mieście możesz liczyć na szybkie otrzymanie pomocy medycznej, której potrzebujesz.

Plusów mieszkania w centrum jest naszym zdaniem więcej – podejrzewamy zresztą, że przynajmniej jedna dodatkowa zaleta przyszła Ci do głowy podczas lektury tego tekstu.

zalety mieszkania za miastem

Wady

Dostrzegamy też wady mieszkania w mieście. Czy są one jednak na tyle istotne, by zdecydować się na przeprowadzkę na obrzeża?

  • Hałas – miasto to dźwięki, które dla niektórych mogą być męczące. Trudno o mieszkanie w centrum, w którym będzie cicho jak w odludnym miejscu, ale prawda jest taka, że na przedmieściach również tej ciszy nie doświadczysz. Wiele zależy od tego, jakich będziesz mieć sąsiadów – mityczny hałas wynikający z nocnych imprez to raczej domena ścisłego centrum.
  • Ograniczony dostęp do zieleni i niższa jakość powietrza – jeśli jest to dla Ciebie poważny problem, to najlepszym rozwiązaniem byłoby mieszkanie w pobliżu lasu, bo nawet na obrzeżach miasta często trudniej o tereny zielone. Jako deweloper z Poznania tworzymy inwestycje w mieście, ale staramy się zapewnić mieszkańcom dostęp do miejskiej zieleni i parków.
  • Korki – mieszkanie w mieście może być dla Ciebie okazją do częstszych spacerów, jazdy rowerem i podróżowania tańszą komunikacją miejską, ale jeśli jeździsz samochodem, to korki rzeczywiście mogą Cię irytować. Nie pozbędziesz się ich jednak, wyprowadzając się na obrzeża miasta.

Zalety i wady mieszkania poza miastem

Nie jest łatwo wskazać zalety i wady mieszkania za miastem, bo czym innym jest przeprowadzka na wieś oddaloną od dużych ośrodków miejskich, a czym innym do mniejszej miejscowości, którą nazywa się sypialnią miasta. Tabela, którą przygotowaliśmy, to tak naprawdę punkt wyjścia do dalszych przemyśleń. Sprawdź, jakie są według nas wady i zalety życia w mieszkaniu na obrzeżach.

Zalety Wady
bliskość lub większa dostępność terenów zielonych długi czas dojazdów do pracy i na spotkania z przyjaciółmi
niższe ceny mieszkań, ale nie zawsze i nie w każdej lokalizacji brak rozbudowanej infrastruktury usługowo-rekreacyjnej
większa prywatność i spokój mało funkcjonalne rozplanowanie przestrzenne

Niezależnie od tego, czy planujesz kupno mieszkania pod klucz, czy chcesz je wykończyć samodzielnie, warto się dobrze zastanowić, czy bardziej odpowiada Ci życie w centrum czy na obrzeżach miasta. Określenie priorytetów (np. chcę prowadzić bogate życie towarzyskie) pomoże Ci podjąć tę decyzję. Nasze zestawienie plusów i minusów mieszkania w mieście jest tylko pewną wskazówką. Jeśli oglądasz nowe mieszkania w Poznaniu, to przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak wykonana jest inwestycja, która Cię interesuje – dobra lokalizacja to jedno, a to czy budynek i samo mieszkanie są funkcjonalne, to drugie. Z pomocą przychodzi Monday Development. Jako deweloper z Poznania doskonale wiemy, jak tworzyć inwestycje w centrum miasta.