Logo Monday Development

Co oznacza stan deweloperski mieszkania?

Planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego i zastanawiasz się, co oznacza stan deweloperski? W teorii określa on standard lokalu, jako mieszkanie wybudowane niewykończone, ale w którym natychmiast można rozpocząć prace wykończeniowe. Czego zatem możemy spodziewać się w praktyce, wybierając mieszkanie w stanie deweloperskim?

Co znajduje się w mieszkaniu w stanie deweloperskim?

Zastanawiając się, co to jest stan deweloperski, należy spojrzeć na tę kwestię przez pryzmat tego, co możemy w takim mieszkaniu znaleźć. Warto wiedzieć, że pojęcie stan deweloperski jest rozumiane dość elastycznie względem zakresu wyposażenia, zatem każdy deweloper może definiować “stan deweloperski” według własnych preferencji. Najczęściej jednak stan deweloperski mieszkania czy domu obejmuje:

 • dostęp do mediów - czyli instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą, wentylacyjną, 
 • przygotowane pod wykończenie ściany - wygipsowane, gotowe do malowania,
 • przygotowane z betonowej wylewki podłogi - gotowe do wykończenia w dowolny sposób,
 • zamontowane okna i drzwi wejściowe - w narzuconym przez dewelopera kolorze, tak by były spójne z projektem nieruchomości,
 • zamontowane grzejniki

Warto wiedzieć, że skoro stan deweloperski to znaczy stan gotowy do wykończenia, dowolny deweloper może uznać, że niezbędne są także inne elementy. Tak więc w zależności od inwestycji stan deweloperski może obejmować również (i najczęściej tak właśnie jest):

 • gniazdka,
 • włączniki światła,
 • parapety.

Wszelkie elementy, jakie obejmuje stan deweloperski mieszkania, wskazane są w standardzie będącym załącznikiem do  umowy.

Stan deweloperski a prace wykończeniowe

Co oznacza stan deweloperski względem tego, jakie prace wykończeniowe nas czekają? Przede wszystkim oznacza to dowolność aranżacji - mieszkanie możemy urządzić niemal od podstaw według własnych preferencji i już na tym etapie przystosować je do indywidualnych potrzeb.

Aby jednak wszelkie prace wykończeniowe przebiegały sprawnie, warto przygotować plan działania, określając przy tym niezbędny budżet. Jak uporządkować poszczególne etapy pracy?

 1. Określenie potrzeb względem instalacji - na przykład czy nie chcemy zmienić miejsca występowania lub zwiększyć liczby gniazdek?
 2. Odpowiedni dobór i montaż ościeżnic drzwi wewnętrznych.
 3. Wybór rodzaju wykończenia ścian: malowanie, położenie tapet, a może tynk ozdobny?
 4. Wykończenie łazienki.
 5. Wykończenie kuchni.
 6. Położenie podłóg.
 7. Wstawienie drzwi wewnętrznych.
 8. Aranżacja mieszkania - wybór mebli, oświetlenia oraz dodatków.

O czym należy pamiętać, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim?

Choć stan deweloperski zawiera już pewne elementy wyposażenia, to najważniejsze dopiero przed nami. Co zatem należy wziąć pod uwagę, decydując się na takie rozwiązanie?

 • Faktyczny stan mieszkania - należy zweryfikować standard mieszkania pod kątem tego, co zostało wskazane w umowie.
 • Koszty wykończenia - warto zaplanować wydatki na wykończenie jeszcze przed zakupem mieszkania, by mieć pewność, że suma ostateczna nie przekroczy możliwości finansowych.
 • Czas poświęcony na wykończenie - nawet jeśli prace wykończeniowe zlecimy fachowcom, często nasza obecność jest niezbędna podczas doboru materiałów czy nadzoru prac.

Mieszkanie w stanie deweloperskim czy pod klucz?

Wiesz już, co to jest stan deweloperski lokalu, ale rozważasz także opcję zakupu mieszkania pod klucz? To przede wszystkim wygodne rozwiązanie. Grupa specjalistów zadba o nowoczesne i funkcjonalne wyposażenie Twojego mieszkania, a Ty będziesz mógł wprowadzić się do niego tuż po ukończeniu prac i zamieszkać od zaraz. To prawdziwa oszczędność czasu związanego z wizytami w marketach budowlanych w celu zakupu materiałów, poszukiwaniu firmy remontowej czy w końcu nadzorowaniu prac i stresu z tym związanego. Odbierasz klucze do wykończonego, posprzątanego mieszkania. Wszystko to w wygodnych, atrakcyjnych pakietach prezentowanych w ofercie dewelopera.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na stan deweloperski, czy na mieszkanie pod klucz, postaw na renomowanego dewelopera. Sprawdź, co przygotował doświadczony deweloper z Poznania Monday Development.

Oferujemy nowe mieszkania w Poznaniu w atrakcyjnych lokalizacjach. Skontaktuj się z nami - pomożemy Ci wybrać Twoje wymarzone nowe M! 

Przeczytaj też: