Logo Monday Development

Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna i na co zwrócić uwagę?

Czy wiesz, że umowa rezerwacyjna mieszkania nie jest tym samym, co umowa deweloperska? Jej podpisanie nie stanowi zobowiązania do zakupu nieruchomości, a tylko do czasowego wyłączenia wybranego lokalu lub domu z oferty dewelopera. Daje Ci gwarancję, że interesujące Cię mieszkanie nie zostanie sprzedane innemu nabywcy oraz zapewnia dodatkowy czas do namysłu lub na weryfikację zdolności kredytowej. Dotyczy sporej części osób planujących zakup mieszkania w Poznaniu lub innym mieście w Polsce, dlatego warto zapoznać się z naszym artykułem.

Dowiedz się, czym dokładnie jest umowa rezerwacyjna mieszkania, co powinna zawierać oraz na co zwrócić szczególną uwagę, zanim ją podpiszesz.

Co to jest umowa rezerwacyjna?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że umowa rezerwacyjna z deweloperem nie jest umową deweloperską ani przedwstępną. Nie jest również niezbędnym etapem procesu kupowania nieruchomości. Celem podpisania umowy rezerwacyjnej z deweloperem jest tylko czasowe wyłączenie wybranego lokalu lub domu z jego oferty. Do tego potrzebna jest opłata rezerwacyjna (kaucja), którą musi uiścić osoba zainteresowana daną nieruchomością. Taka umowa najczęściej dotyczy mieszkań z rynku pierwotnego.

Nie istnieje jeden, uniwersalny wzór umowy rezerwacyjnej. Z tego też względu zachęcamy Cię do dalszej lektury – zwłaszcza jeśli planujesz zakup mieszkania, ale masz jeszcze wątpliwości.

umowa rezerwacyjna mieszkania

Co musisz wiedzieć o umowie rezerwacyjnej?

Podpisując umowę rezerwacyjną, możesz się z niej wycofać w dowolnym momencie, ponieważ jesteś zobligowany do podpisania umowy głównej z deweloperem. Pamiętaj też, że czas trwania rezerwacji jest ograniczony i zwykle obejmuje dwa tygodnie.

Mieszkanie możesz zarezerwować także, gdy dopiero ruszają prace budowlane – to zresztą właśnie wtedy najczęściej rozpoczyna się sprzedaż nieruchomości od dewelopera z Poznania czy innego miasta. Decyzji dokonuje się na podstawie dostępnych planów oraz informacji na temat danej inwestycji. Po upływie czasu określonego w umowie rezerwacyjnej mieszkanie ponownie wystawia się na sprzedaż – chyba że po stronie nabywców zapadnie decyzja o podpisaniu umowy deweloperskiej.

Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna?

Jak wygląda wzór umowy rezerwacyjnej mieszkania? Wspomnieliśmy na początku artykułu, że nie istnieje uniwersalny wzór takiego dokumentu – kwestia ta nie była do tej pory w żaden sposób uregulowana przepisami. Zmiany wprowadza nowa ustawa deweloperska, a dokładniej ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. W ich wyniku deweloper nie będzie mógł samodzielnie ustalić wysokości opłaty rezerwacyjnej (będzie ona ograniczona do 1% ceny nieruchomości i wpłacana na bieżący rachunek bankowy dewelopera) – ustawa określa też sytuacje, w jakich opłata będzie zwracana nabywcy.

Co jednak na ten moment powinna zawierać umowa rezerwacyjna mieszkania? Do niezbędnych elementów należą:

  • pełne dane dewelopera i osoby kupującej,
  • charakterystyka nieruchomości, która podlega rezerwacji,
  • cena mieszkania,
  • wysokość opłaty rezerwacyjnej,
  • data i miejsce zawarcia umowy,
  • oświadczenie dewelopera o stanie prawnym nieruchomości.

umowa rezerwacyjna z deweloperem

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy rezerwacyjnej?

Choć jest to oczywiste, musimy to napisać – zanim podpiszesz umowę rezerwacyjną z deweloperem, przeczytaj ją dokładnie i sprawdź, czy zawiera wszystkie elementy, które omówiliśmy. Zwróć też uwagę, jaki jest czas trwania rezerwacji – standardowo obejmuje od 2 do 6 tygodni. Wykorzystaj ten czas na podjęcie ostatecznej decyzji, a w przypadku wątpliwości dopytaj dewelopera o kwestie, które są dla Ciebie szczególnie istotne.

Przeczytaj też: