Logo Monday Development

O co pytać dewelopera? 8 pytań, które warto zadać

W dzisiejszym artykule prezentujemy najczęstsze pytania do dewelopera – te, które słyszymy od osób zainteresowanych naszymi inwestycjami. Zakup własnego mieszkania wiąże się z porównywaniem ofert, poszukiwaniem najlepszych rozwiązań oraz radzeniem sobie z licznymi wątpliwościami. Im więcej zbierzesz informacji przed podjęciem ostatecznej decyzji, tym większa szansa, że mieszkanie, które wybierzesz, będzie tym jedynym. W związku z tym podpowiadamy, jakie pytania do dewelopera warto sobie przygotować wcześniej – dzięki temu o niczym nie zapomnisz podczas rozmowy.

Powiedz deweloperowi: sprawdzam

Szukając mieszkania w Poznaniu, z pewnością zapoznajesz się z wizualizacjami prezentowanymi przez inwestorów – to jednak za mało, by ocenić wiarygodność dewelopera i realizowanych przez niego projektów. Nie bój się więc sprawdzić, jakie są opinie na temat dotychczasowych inwestycji. Co więcej, dowiedz się, o co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera, a następnie zadaj te pytania – dzięki temu unikniesz nieporozumień i podejmiesz świadomą decyzję. Poniżej znajdziesz pytania zadawane najczęściej przez osoby, które interesują się naszymi inwestycjami.

1. Jak wygląda otoczenie inwestycji?

Jednym z podstawowych pytań do dewelopera powinno być pytanie o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz prośba o wgląd do prospektu, w którym znajdziesz kluczowe informacje dotyczące otoczenia inwestycji. Jest to tabela informacyjna, którą załącza się do umowy deweloperskiej.

Zagospodarowanie obszaru wokół inwestycji będzie miało bezpośrednie przełożenie na komfort przyszłych mieszkańców – jest to więc coś, o co szczególnie warto zapytać dewelopera przed kupnem mieszkania. Zorientuj się, czy w okolicy znajduje się park, jakie sklepy są dostępne w niedalekiej odległości od osiedla, a także jak są zlokalizowane punkty opieki medycznej czy instytucje kulturalne. Zapytaj również o plan zagospodarowania części wspólnych w ramach inwestycji – wszelkie udogodnienia, takie jak plac zabaw, deptak czy patio, podniosą komfort mieszkania w danym budynku.

2. Jakie są warunki zawarcia oraz odstąpienia od umowy?

Lista pytań przy zakupie mieszkania powinna zawierać pozycję dotyczącą warunków przystąpienia, a także odstąpienia od umowy, które reguluje ustawa deweloperska – dla każdej ze stron. Deweloper może jednak wprowadzić dodatkowe punkty (np. kary umowne), dlatego tak ważne jest, by o to dopytać podczas spotkania. Będzie to szczególnie istotna kwestia dla osób, które planują zakup mieszkania na kredyt.

3. W jaki sposób jest finansowana inwestycja?

O co jeszcze pytać przy kupnie domu od dewelopera? Zweryfikuj, w jaki sposób jest finansowana inwestycja, która znalazła się w zasięgu Twojego zainteresowania. Najczęściej realizuje się je ze środków kredytowych, rzadziej natomiast przy wykorzystaniu kapitału własnego.

Zaletą kredytowania jest fakt, że banki nie tylko dokładnie weryfikują kredytobiorców, ale także nadzorują i kontrolują prace prowadzone przez deweloperów. Osiągnięcie tzw. „kamieni milowych” budowy, czyli zakończenie poszczególnych etapów prac budowlanych, wiąże się z wypłatą kolejnych transz kredytu, które to inwestor przeznacza na inwestycję. Jeśli jest ona obciążona hipoteką, deweloper powinien dopełnić formalności zwalniających Ciebie z odpowiedzialności za jego zobowiązanie wobec banku. Oznacza to konieczność uzyskania zgody od instytucji na wyodrębnienie Twojego mieszkania z całej nieruchomości.

4. Jakie będą wydatki administracyjne?

Jeśli planujesz spotkanie z deweloperem i nie wiesz, o co pytać, to podpowiadamy – nie zapomnij o opłatach administracyjnych związanych z użytkowaniem inwestycji. Warto dopytać o to, z jakimi dokładnie wydatkami wiąże się zakup mieszkania, ponieważ dzięki temu oszacujesz realne koszty jego utrzymania. Do opłat administracyjnych mogą należeć m.in. czynsz, fundusz remontowy, a także koszty utrzymania części wspólnych, chodników, garaży, czy dróg dojazdowych.

5. Co obejmuje standard deweloperski?

Tym, o co warto pytać przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym, jest również dokładna definicja stanu deweloperskiego – niestety jest to pojęcie względne, nieuregulowane przez prawo. Dzięki znajomości standardu dużo łatwiej będzie Ci oszacować koszt wykończenia nieruchomości lub podjąć decyzję o skorzystaniu z usługi „mieszkania pod klucz”. Przygotuj więc sobie następujące pytania do dewelopera:

  • w jakim stanie będą ściany – pomalowane, surowe, czy pokryte gładzią,
  • czy podłoga będzie wyłącznie betonową wylewką,
  • jaka będzie jakość materiałów wykorzystanych do produkcji parapetów i okien,
  • jaka jest planowana klasa drzwi,
  • czy standard obejmuje również kontakty.

Zadanie deweloperowi kluczowych pytań technicznych pozwala uniknąć zaskoczenia podczas odbioru mieszkania.

6. Jak wygląda harmonogram wpłat?

Kolejną rzeczą, o którą należy zapytać dewelopera z Poznania, jest harmonogram budowy zawarty w prospekcie, który określa terminy ukończenia poszczególnych etapów inwestycji. Dlaczego jest to dla Ciebie ważne? Zakończenie każdego kolejnego etapu wiąże się z koniecznością opłacenia kolejnej transzy za mieszkanie. Harmonogram budowy przekłada się więc na podział płatności.

7. Jak wyglądają poprzednie inwestycje dewelopera?

Warto zapytać także o dotychczasowe projekty realizowane przez dewelopera. Po pierwsze, dzięki temu dowiesz się, jak długo inwestor jest obecny na rynku nieruchomości. Po drugie, sprawdzisz, jak wyglądały poprzednie inwestycje – czy wizualizacje miały cokolwiek wspólnego z późniejszą rzeczywistością, czy budynki są przyjazne dla użytkowników, a przede wszystkim, jak mieszka się tam osobom, które kupiły mieszkanie od danego inwestora.

8. Czy można wprowadzać zmiany w układzie mieszkania?

Zdarza się, że osoby poszukujące mieszkania znajdują lokal odpowiadający ich potrzebom, jednak chciałyby wprowadzić drobne poprawki w układzie, np. wyburzyć istniejącą ściankę działową, zmienić umiejscowienie poszczególnych pomieszczeń, czy wydzielić osobną kuchnię z salonu połączonego z aneksem kuchennym.

To, czy możliwe są tego typu przeróbki, zależy od etapu zaawansowania budowy. Jeżeli masz pomysł na inną aranżację własnej przestrzeni niż zakłada to układ mieszkania, dowiedz się, czy Twoje propozycje są możliwe do wdrożenia. To jedno z tych pytań do dewelopera, dzięki któremu przybliżysz się do swoich wymarzonych czterech kątów.

Pytania do dewelopera nie kosztują

Wiesz już, o co pytać dewelopera przy kupnie domu bądź mieszkania – pamiętaj, że pytania nie kosztują. Ich zadanie pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję, a jednocześnie uniknąć potencjalnych problemów. Tematów, które warto poruszyć podczas spotkania z inwestorem, jest oczywiście więcej – nie obawiaj się pytać o wszystkie nurtujące Cię kwestie. Ostatecznie to Tobie oraz Twoim bliskim ma w niedalekiej przyszłości służyć kupione mieszkanie.

Przeczytaj też: