Logo Monday Development

Jak wyposażyć mieszkanie pod wynajem?

 

W jaki sposób wykończyć mieszkanie pod wynajem? Wiele zależy od tego, do jakiego segmentu najemców kierujesz ofertę. Pamiętaj jednak, że stare, nieatrakcyjne i niezbyt praktyczne meble mogą skutecznie utrudnić Ci wynajem mieszkania.

Standardowe wyposażenie w wersji minimum też może okazać się niewystarczające. Od tego, jak przygotujesz mieszkanie pod wynajem, w dużej mierze zależy zainteresowanie potencjalnych najemców.

Im lepiej dopasujesz wyposażenie do grupy odbiorców, tym większa szansa, że trafisz dokładnie do tych osób, do których chciałeś.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak mądrze przygotować mieszkanie pod wynajem,
 • czego unikać, urządzając taką nieruchomość,
 • jak dostosować lokal do danej grupy odbiorców.

Nie wystarczy kupić mieszkanie na wynajem

Mądre inwestowanie w mieszkania pod wynajem wymaga nie tylko znalezienia nieruchomości w dobrej lokalizacji i za dobrą cenę. Kwestia tego, kto będzie na bieżąco regulować opłaty, czy pokrywać koszty drobnych napraw – najemca lub wynajmujący – nas dzisiaj nie interesuje. W pierwszej kolejności musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie apartamentu lub mieszkania pod wynajem. Czym się kierować? Charakter wykończenia takiej nieruchomości zależy od tego:

 • czy interesuje Cię wynajem krótkoterminowy, czy długoterminowy,
 • do jakiej grupy docelowej chcesz trafić z ogłoszeniem – do turystów (pamiętaj, że ta grupa nie jest jednorodna i ma różne oczekiwania dotyczące standardu), studentów, singli, par, czy rodzin z dziećmi (ta grupa również jest zainteresowana wynajmem długoterminowym),
 • jaki budżet oraz ile czasu chcesz/możesz przeznaczyć na przygotowanie mieszkania pod wynajem.

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście wykończenie nieruchomości pod wynajem z pomocą firmy zewnętrznej – mówisz, czego dokładnie oczekujesz, a następnie czekasz na efekty. Alternatywą jest kupno mieszkania pod klucz od dewelopera z Poznania lub innego miasta w Polsce. Pracami zajmie się profesjonalna ekipa remontowa, ceny za materiały będą niższe niż w marketach budowlanych, a Ty otrzymasz klucze do lokalu gotowego do zamieszkania.

Większość osób decyduje się jednak na samodzielnie wyposażenie mieszkania pod wynajem. Czy warto to zrobić? Tak, ponieważ dzięki temu:

 • zwiększasz atrakcyjność nieruchomości,
 • zmniejszasz ryzyko, że mieszkanie będzie stało puste, bez najemców.

W Polsce nadal standardem są nieruchomości choć w części wyposażone (inaczej jest np. w USA i Australii – tam mieszkania pod wynajem są puste). W przypadku mieszkań na wynajem krótkoterminowy urządzenie wnętrz jest wręcz obowiązkowe.

mondaydevelopment

Na co zwrócić uwagę podczas wykończenia mieszkania

Zastanawiasz się, jak wyposażyć mieszkanie pod wynajem? Kluczem do sukcesu jest umiar. O ile we własnym domu można zaszaleć, jeśli ma się taką fantazję, o tyle w tym przypadku lepiej zapomnieć o własnych preferencjach estetycznych. Szczególnie jeżeli znacząco odbiegają one od głównych trendów. Zamiast żywych kolorów, postaw na uniwersalną biel – klimat mieszkania można stworzyć za pomocą dodatków. Biały kolor ma też tę przewagę, że rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrza. Ponowne malowanie białego mieszkania pod wynajem będzie też tańsze.

Cała aranżacja powinna być zresztą w neutralnej kolorystyce – będzie Ci łatwiej przeprowadzić metamorfozę wnętrz, nie ryzykując dużych kosztów. Z kolei najemcy będą mieć szansę zaaranżować pomieszczenia zgodnie z własnymi preferencjami, a tym samym poczuć się jak w domu. O czym jeszcze musisz pamiętać?

 • Nie oszczędzaj na podstawowym wyposażeniu mieszkania pod wynajem – lepiej, żeby takie elementy jak podłoga, okna czy armatura łazienkowa były wysokiej jakości. Chodzi o to, by można było z nich jak najdłużej korzystać. W końcu remont i ewentualne naprawy będą po Twojej stronie.
 • Zadbaj o pojemną szafę i dużą liczbę schowków – dzięki temu mieszkanie będzie dużo bardziej funkcjonalne.
 • Postaraj się maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, ale też nie traktuj mieszkania jako miejsca do składowania nieużywanych przez siebie sprzętów czy mebli.
 • Poświęć uwagę łazience i kuchni – to w te dwa pomieszczenia warto zainwestować najwięcej pieniędzy, ponieważ bez tego możesz mieć problem ze znalezieniem najemców. To mądrzejsze rozwiązanie także ze względu na późniejsze koszty remontów i napraw – naprawdę nie zawsze opłaca się zastanawianie, jak tanio wyremontować mieszkanie pod wynajem.

Co warto kupić do mieszkania na wynajem

Planujesz wynajem mieszkania w Poznaniu, ale masz wątpliwości, w co najlepiej je wyposażyć? Poniżej znajdziesz listę, która ułatwi Ci urządzanie lokalu – potraktuj ją jako wskazówkę.

  Wynajem długoterminowy Wynajem krótkoterminowy

Łóżko

tak tak
Kanapa

tak

tak
Szafa

tak

tak
Lodówka

tak

tak
Pralka

tak

niekoniecznie
Zmywarka

niekoniecznie

nie
Żelazko

nie

tak
Naczynia, sztućce, garnki

nie

tak
Czajnik

nie

tak
Deska do prasowania

nie

tak
Ręczniki, pościele

nie

tak
Odkurzacz nie

tak

Smart TV nie tak

Czy urządzanie mieszkania pod wynajem musi mocno nadszarpnąć Twój budżet? Niekoniecznie. Wiele sprzętów RTV i AGD, a także mebli możesz kupić taniej – używane wyposażenie w dobrym stanie pozwoli Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy. Pamiętaj, by meble i sprzęty rzeczywiście dobrze wyglądały i były sprawne. Mieszkanie nie ma być ani przechowalnią Twoich rzeczy, ani miejscem o niskim standardzie. To, jakie meble są niezbędne, zależy w dużej mierze od grupy docelowej:

 • studenci potrzebują pełnego umeblowania, bo rzadko kiedy wprowadzają się z własnym wyposażeniem,
 • pary (także te z dziećmi) mogą mieć część wyposażenia, dlatego mieszkanie pod wynajem dla tej grupy nie powinno być przesadnie umeblowane,
 • turyści oczekują pełnego komfortu, ale jednak nie mieszkają w takim miejscu zbyt długo – podstawowe sprzęty i urządzenia takie jak żelazko czy ekspres do kawy podniosą standard mieszkania,
 • pracownicy, którzy są delegowani przez firmę do innego miasta również potrzebują w pełni wyposażonego lokalu.

Warto też zadbać o detale. Rośliny doniczkowe, grafiki w ramkach, wygodne poduszki na sofie czy świeże kwiaty w wazonie ocieplą przestrzeń. Sprawią też, że przyszłym najemcom będzie łatwiej wyobrazić sobie to mieszkanie pod wynajem jako własny dom.

Podsumowanie

Urządzanie mieszkania pod wynajem w polskich warunkach jest koniecznością – przynajmniej w zakresie podstawowym. Na wykończeniu nieruchomości nie warto oszczędzać. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko częstszych awarii i remontów w przyszłości. Zadbaj o to, by nieruchomość była maksymalnie funkcjonalna i uniwersalna. Neutralna aranżacja pozwoli przyszłym domownikom dopasować mieszkanie do swoich potrzeb i preferencji estetycznych. W przypadku wynajmu krótkoterminowego zwiększy to szansę na znalezienie zainteresowanych.

 

Przeczytaj też: