Logo Monday Development

Czy wynajem mieszkania to dobra inwestycja?

 

Od wielu lat panuje przekonanie, że kupno mieszkania pod wynajem to jeden z najpewniejszych i najbezpieczniejszych rodzajów inwestycji. Mówi się, że dobry lokal zawsze znajdzie swojego najemcę. Trudno się z tym nie zgodzić, ale nadal może pojawiać się wątpliwość, czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem. Istnieją obawy, że wydane pieniądze zwrócą się dopiero po wielu latach, a lokatorzy będą sprawiać problemy. W tym tekście omówimy wynajem mieszkania, dzięki czemu dowiesz się, czy jest to opłacalne i na co zwrócić uwagę podczas wyboru lokalu.

 

Kiedy kupno mieszkania pod wynajem jest opłacalne?

Zakup mieszkania na wynajem musi być poprzedzony solidnym rozeznaniem i analizą. Do podstawowych czynników, które musisz rozważyć w takiej sytuacji, należą:

  • wysokość czynszu – należy zachować balans, gdyż zbyt duża rozbieżność między opłatą a oferowanym standardem wpływa negatywnie na zainteresowanie klienta,
  • standard – w zależności od tego, komu chcesz wynająć mieszkanie, wymagany będzie inny standard; niezależnie jednak od grupy docelowej musisz zadbać o schludność i estetykę lokalu,
  • lokalizacja – korzystne położenie i odpowiednie skomunikowanie z centrum miasta sprawia, że mieszkanie jest bardziej atrakcyjne dla potencjalnego lokatora; 

Mieszkanie jako inwestycja to dobry pomysł, jeśli poświęcisz odpowiednio dużo czasu na przygotowanie i wybierzesz odpowiedni lokal. Nie kupuj niczego pochopnie, ponieważ z czasem mogą pojawić się nieprzewidziane przez Ciebie niedogodności.

czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?

Główną motywacją, która kieruje ludźmi decydującymi się na kupno mieszkania pod wynajem, jest oczywiście zarobek. Oprocentowanie na lokatach bankowych nie jest imponujące, dlatego wiele osób szuka alternatywnych sposobów na pomnożenie kapitału. Zakup mieszkania na wynajem jest najbardziej opłacalny w dużych miejscowościach. Przykładem takich lokali są mieszkania, które oferuje uznany deweloper z Poznania Monday Development.

Kupno mieszkania na wynajem może przynieść Ci spory zysk. Dokładne obliczenia różnią się od siebie, ale przyjmuje się, że w skali roku można zarobić około 5% netto. Oczywiście jeśli wziąłeś kredyt na zakup mieszkania pod wynajem, to musisz poczekać dłużej na odczuwalny dopływ gotówki.

Jak przygotować atrakcyjną ofertę mieszkania na wynajem?

Decydując się na wynajem mieszkania musisz z pewnością przyłożyć się do przygotowania atrakcyjnej oferty. Możesz mieć najpiękniejsze lokum, ale jeśli nie umiesz go dobrze zaprezentować, nie znajdziesz zainteresowania wśród klientów. Co możesz zrobić, aby kupno mieszkania pod wynajem nie poszło na marne? Oto trzy podstawowe wskazówki, które musisz wziąć pod uwagę:

  • ustal do kogo kierujesz ofertę – to bardzo istotne, gdyż zarówno wyposażenie, jak i treść ogłoszenia powinny zachęcać daną grupę społeczną do skorzystania z Twojej oferty; inną argumentację przyjmiesz dla rodziny z dziećmi, a inną dla paczki studentów, która rozpoczyna swoją przygodę z dorosłym życiem,
  • postaw na uniwersalność wnętrza – to rozwiązanie pozwoli Ci dopasować się do różnych gustów lokatorów; powinno być schludnie, estetycznie, ale na tyle neutralnie, aby najemca mógł nadać mieszkaniu indywidualny charakter,
  • szczerość to podstawa – uwierz nam, nie ma nic bardziej irytującego dla osoby szukającej mieszkania niż ukryte koszty, które magicznie pojawiają się dopiero na spotkaniu z wynajmującym; ludzie docenią Twoją szczerość i chętniej obdarzą zaufaniem, jeśli od początku grasz w otwarte karty.

wynajem mieszkania co i jak

Gdzie szukać najemcy?

Ludzie zapracowani zastanawiają się, czy opłaca się kupić mieszkanie na wynajem, ponieważ obawiają się ciągłego szukania kolejnych lokatorów. Obecnie jednak proces ten jest ułatwiony i istnieje szereg rozwiązań tego problemu. Jeśli chcesz znaleźć odpowiedniego najemcę, skorzystaj z następujących opcji:

  • ogłoszenia internetowe,
  • grupy w social mediach,
  • biura pośredniczące,
  • rozeznanie wśród znajomych.

Każda z tych opcji ma swoje plusy, ale najczęściej wybieraną metodą są ogłoszenia w sieci. Trafiają bowiem do bardzo szerokiej grupy odbiorców.

Mieszkanie jako inwestycja – podsumowanie

Kupno mieszkania pod wynajem to dobra, długoterminowa inwestycja. Jeśli decydujesz się na nią, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak lokalizacja czy wysokość czynszu. Łatwiej jest odnieść sukces, kiedy dokonasz zakupu w większym mieście – mieszkania w Poznaniu czy Warszawie wynajmiesz po prostu szybciej. Świetne lokale pod takie inwestycje zapewnia renomowana firma Monday Development. Zapoznaj się z naszą ofertą.

Przeczytaj też: