Logo Monday Development

Mieszkanie z kuchnią czy aneksem kuchennym?

Masz wątpliwości, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej w nowym mieszkaniu – aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia? Jeszcze do końca lat 90. tego dylematu w zasadzie nie było. Zmiany na rynku nieruchomości sprawiły, że salon z aneksem kuchennym stał się popularnym rozwiązaniem, szczególnie w mniejszych mieszkaniach.

Jeśli chcesz podjąć dobrą decyzję, zastanów się, jaki masz tryb życia – to przełoży się nie tylko na lokalizację, metraż i układ mieszkania, ale również na to, czy będzie w nim aneks kuchenny, czy jednak oddzielna kuchnia. Sprawdź, jakie wady i zalety ma każde z rozwiązań.

Mieszkanie z aneksem kuchennym – wady i zalety

Bez względu na to, czy kupisz mieszkanie z kuchnią, czy aneksem kuchennym, powinno być to rozwiązanie funkcjonalne – nawet jeśli ograniczasz samodzielne przygotowywanie posiłków do niezbędnego minimum. Jako deweloper z Poznania zawsze dbamy o to, by wszystkie pomieszczenia były ustawne i łatwe do aranżacji, dzięki czemu są wygodne w codziennym użytkowaniu. Dotyczy to zarówno otwartej, jak i zamkniętej kuchni. Poniżej znajdziesz natomiast listę plusów i minusów rozwiązania, jakim jest aneks kuchenny – pomoże Ci to podjąć decyzję.

Wady aneksu kuchennego

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że mieszkanie, które ma salon z aneksem kuchennym, jest gorsze od tego z oddzielną kuchnią. Warto jednak mieć świadomość, z czym wiąże się połączenie obu pomieszczeń.

 • Wentylacja – salon z kuchnią oznacza zapachy przygotowywanych posiłków w całym mieszkaniu w dużo większym stopniu niż w przypadku kuchni zamkniętej. Problemem może być też pozostająca w pomieszczeniu para wodna i wilgoć. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie montaż okapu w trybie wyciągu.
 • Porządek – aneks kuchenny z salonem może być wyzwaniem dla osób, które szczególną wagę przywiązują do systematycznego sprzątania. W otwartej kuchni dużo trudniej ukryć brudne naczynia, czy rozgardiasz po przygotowywaniu posiłku. Nie jest to natomiast problem dużej wagi.
 • Prywatność – jeśli szukasz mieszkania w Poznaniu na wynajem, np. dla studentów, to nieruchomość z aneksem kuchennym może się okazać problemem. Każda z osób będzie oczekiwała od mieszkania maksymalnej prywatności, a otwarta kuchnia mocno to utrudnia.

mieszkanie z aneksem kuchennym

Zalety aneksu kuchennego

Kuchnia z salonem ma zalety zarówno z perspektywy rodzin z dziećmi, jak i osób żyjących w pojedynkę oraz par, które jeszcze dzieci nie mają lub ich nie planują. Możesz gotować obiad i jednocześnie mieć na oku malucha, który bawi się w salonie. Możesz zaprosić gości i przygotowywać dla nich przekąski, jednocześnie rozmawiając z nimi – nie będziesz mieć poczucia, że coś Cię omija podczas towarzyskiego spotkania. Wreszcie też możesz po prostu nie poświęcać zbyt wiele czasu na gotowanie i aneks kuchenny w zupełności Ci wystarczy. Oprócz tego:

 • mieszkanie z aneksem kuchennym jest optycznie większe, dlatego otwarta kuchnia świetnie sprawdza się na mniejszych metrażach,
 • pomieszczenie ma lepszy dostęp do naturalnego światła – kuchnia zamknięta jest zwykle ciemniejsza, a to wpływa na jakość mieszkania w danym miejscu,
 • otwarta kuchnia sprzyja bliskości – stwarza więcej okazji do wspólnego spędzania czasu, np. porannej kawy, rozmów podczas gotowania, gdy druga osoba robi coś w salonie.

Pamiętaj też, że salon z aneksem kuchennym można zaaranżować na wiele sposobów. Jeśli chcesz wyraźnie rozdzielić strefę gotowania od wypoczynkowej, możesz wykorzystać do tego niską ściankę działową, meble, szklaną ścianę lub ruchomą przesłonę. W przypadku większego metrażu dobrym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna, która przy okazji pozwala zapanować nad sprzętem, naczyniami i akcesoriami, których używasz do gotowania. Spójną i estetyczną aranżację salonu z aneksem osiągniesz też, decydując się na zabudowę kuchni.

mieszkanie z kuchnią

Czy warto kupić mieszkanie z zamkniętą kuchnią

Kuchnia zamknięta umożliwia aranżację w zupełnie innym stylu niż w salonie. Sprzyja też przygotowywaniu posiłków w spokoju – to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dużo gotują i lubią to robić w sprzyjających warunkach. Mieszkanie z kuchnią pozwala opanować rozprzestrzenianie się zapachów, których nie sposób uniknąć podczas gotowania. Oczywiście w oddzielnym pomieszczeniu również warto zadbać o dobrą wentylację, natomiast skala problemu jest nieco inna niż w przypadku kuchni otwartej. Oddzielna kuchnia sprawdzi się, jeśli:

 • zdarza Ci się mieć rozgardiasz w kuchni, ale nie lubisz lub nie masz potrzeby codziennie sprzątać,
 • lubisz gotować w pojedynkę, a czasem robisz to także w nocy, kiedy pozostali domownicy już śpią,
 • w waszym domu praca zdalna jest na porządku dziennym i głosy dochodzące z aneksu kuchennego byłyby niemile widziane,
 • chcesz uniknąć tych mniej przyjemnych zapachów podczas gotowania w pozostałych częściach mieszkania,
 • planujesz wynajem mieszkania np. studentom – kuchnia zamknięta pozwala z niej korzystać w różnych, także mniej standardowych godzinach, bez szkody dla pozostałych domowników.

Oddzielna kuchnia nie jest oczywiście rozwiązaniem dla każdego. Nie sprawdzi się, jeśli zależy Ci na przestronnej przestrzeni, lubisz gotować, a jednocześnie rozmawiać na ważne lub mniej ważne tematy z kimś, kto siedzi tuż obok z kieliszkiem wina w ręku lub z gorącą herbatą.

Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia – podsumowanie

Jeśli kupujesz nowe mieszkanie, nie warto iść na kompromisy. Zastanów się, czy wolisz aneks kuchenny, czy oddzielną kuchnię, a następnie przygotuj sobie listę plusów i minusów każdego rozwiązania. Pomogą Ci w tym nasze podpowiedzi – dzięki temu łatwiej Ci będzie ocenić, czy ważniejsza jest dla Ciebie przestronna przestrzeń, czy możliwość samotnego gotowania w godzinach nocnych. Jeśli nie ma dla Ciebie większego znaczenia, czy kuchnia będzie otwarta, czy zamknięta (tak też się zdarza), skup się na innych elementach mieszkania, które wydają Ci się ważniejsze. Kluczowe powinno być to, czy dane rozwiązanie jest funkcjonalne – to dzięki temu ocenisz, czy warto wybrać mieszkanie, które Ci się spodobało.

Przeczytaj też: