Logo Monday Development

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

Martwisz się, że wizualizacja inwestycji, która Ci się spodobała, nie znajdzie odzwierciedlenia w rzeczywistości? Dowiedz się, jak sprawdzić dewelopera, aby uniknąć takiej sytuacji oraz innych problemów wynikających z nieuczciwości czy braku transparentności ze strony inwestora. Mając wieloletnie doświadczenie w branży, doskonale wiemy, na co zwrócić szczególną uwagę. W tej kwestii uczymy się też od naszych klientów, którzy na własną rękę dochodzą do tego, jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania i przy okazji spotkań dzielą się tą wiedzą.

Kim jest deweloper i co tak naprawdę musisz o nim wiedzieć?

Odpowiedzialnością dewelopera jest budowa nieruchomości oraz nadzorowanie i kontrola całego procesu z tym związanego. W teorii deweloperem może zostać każdy, ale istnieją dodatkowe kryteria, które umożliwiają ochronę osoby nabywającej lokal mieszkalny. W związku z tym deweloper musi m.in. posiadać rachunek powierniczy prowadzony przez bank, na który przekazuje się inwestorowi środki finansowe na realizację transakcji. Dzięki temu pieniądze, które trafiają do firmy, są zabezpieczone. To ważne, ponieważ inwestor nawiązuje współpracę z podmiotami odpowiedzialnymi za realizację projektu oraz zajmuje się pozyskiwaniem nabywców poszczególnych domów lub lokali – mieszkalnych, usługowych, czy biurowych.

Ustawa deweloperska, która weszła w życie w 2012 roku sprawia, że interesy osób zainteresowanych kupnem nieruchomości są w dużym stopniu zabezpieczone. Nadal jednak warto sprawdzić wiarygodność dewelopera przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze danego mieszkania w Poznaniu lub jakimkolwiek innym mieście.

jak sprawdzić dewelopera

Jak sprawdzić, czy deweloper jest zadłużony?

W dobie internetu opinie zadowolonych nabywców mieszkań są na wagę złota, ale jednocześnie jakość komunikacji na wszelkiego rodzaju forach internetowych pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym należy jednak zachować czujność i nie oceniać wiarygodności inwestora wyłącznie na podstawie tego, że pani Kasia lub pan Arek są niezadowoleni. Jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania, aby otrzymać rzetelne informacje

W pierwszej kolejności warto sięgnąć do Krajowego Rejestru Sądowego – tam są dostępne podstawowe informacje na temat inwestora. Dzięki temu można więc niemalże w ułamku sekundy sprawdzić, czy firma nie jest w stanie upadłości. Jak sprawdzić dewelopera w KRS-ie? Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 • w sądzie rejonowym – składając wniosek we właściwym dla siedziby dewelopera wydziale gospodarczym sądu rejonowego. Koszt sporządzenia odpisu wynosi 30 zł za odpis aktualny oraz 60 zł za odpis pełny;
 • na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości – sprawdzić aktualną sytuację firmy możesz w internetowym katalogu pod adresem https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/;
 • w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – aktualne informacje z KRS-u znajdują się również w dzienniku urzędowym publikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dziennik jest dostępny w internecie.

Niezależnie od tego, z której możliwości skorzystasz, zwróć uwagę m.in. na formę prawną dewelopera, kapitał spółki, widniejące w dokumencie wierzytelności i zaległości, a także informacje dotyczące postępowań sądowych, upadłościowych lub układowych, które właśnie się toczą.

Gdzie jeszcze sprawdzić dewelopera?

Krajowy Rejestr Sądowy nie jest jedynym miejscem, dzięki któremu zweryfikujesz wiarygodność dewelopera z Poznania bądź innego miasta w Polsce. Warto sięgnąć m.in. do księgi wieczystej – o odpis możesz poprosić inwestora, ale możesz też skorzystać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości i tam znaleźć niezbędne informacje. Księga wieczysta składa się z czterech działów, które można przeanalizować pod różnym kątem:

 • dział I-0: Oznaczenie nieruchomości, czyli innymi słowy określenie jej położenia,
  dział I: Spis praw związanych z własnością – jakie prawa mają właściciele nieruchomości,
  dział II: Własność – informacje na temat obecnych właścicieli,
  dział III: Prawa, roszczenia i ograniczenia – informacje dotyczące ewentualnych postępowań egzekucyjnych,
  dział IV: Hipoteki – informacje na temat ewentualnej hipoteki, która świadczy o tym, że deweloper skorzystał z pomocy banku.

Kolejnym źródłem wiedzy jest Krajowy Rejestr Długów, w którym znajdziesz potwierdzenie, czy deweloper znajduje się na liście dłużników. Punktem odniesienia jest również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dzięki któremu jesteś w stanie sprawdzić, czy obecnie lub w przeszłości nie prowadzono postępowania przeciwko inwestorowi, którym się interesujesz. Szczególnie zwróć uwagę na okres od 2012 roku, kiedy w życie weszła ustawa deweloperska – jeśli w tym czasie doszło do naruszeń ze strony dewelopera, to jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy.

Oprócz tego wskazówką będzie prospekt informacyjny, który nabywcy otrzymują od inwestora, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz zapisy w ramach umowy deweloperskiej.

jak sprawdzić wiarygodność dewelopera

Weryfikacja umowy deweloperskiej

Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze sprawdzić wiarygodność dewelopera, to zapoznaj się dokładnie z umową deweloperską. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że nie każda osoba kupująca mieszkanie jest w stanie samodzielnie ocenić taki dokument, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą lub specjalistką w tym zakresie. Szczególnie istotne są takie elementy umowy jak:

 • termin odbioru nieruchomości,
 • czas obowiązywania rękojmi w przypadku wad w mieszkaniu,
 • harmonogram wpłat,
 • czy nabywca jest zobowiązany do opłacenia kary w przypadku, gdy bank odrzuci wniosek o kredyt hipoteczny,
 • czy rachunek powierniczy jest otwarty, czy zamknięty,
 • jakie są warunki odstąpienia od umowy,
 • obecność klauzul niedozwolonych w umowie, które np. mogłyby umożliwić deweloperowi zmianę sposobu obliczenia powierzchni nieruchomości w ostatniej chwili.

Problem nieczytania umów, jakie się podpisuje, niestety jest w Polsce powszechny. Brak znajomości zapisów w dokumencie, który zobowiązuje do czegoś obie strony, jest przejawem lekkomyślności. Są sytuacje, przed którymi jesteśmy w stanie się uchronić, a lektura umowy deweloperskiej po prostu to umożliwia.

jak sprawdzić dewelopera przed kupnem mieszkania

Znajomość dotychczasowych inwestycji dewelopera

Świetnie zrealizowane inwestycje nie powinny uśpić Twojej czujności, choćby w kwestii zawartości umowy deweloperskiej, ale to także pozwala ocenić jakość pracy dewelopera. Trudno bowiem zaufać firmie, która oddaje do użytku architektoniczne kwiatki pozbawione funkcjonalności. Pewną wskazówką są opinie dotychczasowych klientów inwestora – te negatywne powinny wzbudzić w Tobie czujność, ale podejdź do nich krytycznie. Po pierwsze, dużo łatwiej opowiada się nam o przykrych doświadczeniach z firmami, a po drugie, za nieprzychylnymi opiniami nie zawsze stoją prawdziwi klienci. Jak sprawdzić dewelopera, aby nie wyciągnąć pochopnych wniosków? Warto konfrontować ze sobą fakty i zestawiać różne opinie. Dobrze też samodzielnie udać się na miejsce zakończonej już inwestycji i przekonać się na własne oczy, jak ona wygląda.

Wiarygodność dewelopera buduje się latami, dlatego nie warto skreślać firmy z powodu jednej nieprzychylnej opinii znalezionej w internecie. Dobrze natomiast spojrzeć na jego działalność w sposób kompleksowy.