Logo Monday Development

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Zakup mieszkania to ważna decyzja, z której skutkami przyjdzie nam żyć co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat. Warto więc dać sobie trochę czasu do namysłu, by dokonać możliwie najkorzystniejszego wyboru.

Jaki mamy budżet na zakup mieszkania?

Poszukiwanie nowego mieszkania w zdecydowanej większości przypadków będzie wiązało się z podjęciem kredytu. Zanim więc zaczniemy gorączkowo przeglądać wszystkie oferty mieszkań na rynku pierwotnym w Poznaniu, wybierzmy się do banku lub pośrednika, by określić naszą zdolność kredytową. Dobrze jest także zorientować się w cenach mieszkań w Poznaniu.

Wielu deweloperów w swojej ofercie posiada dziś własnego doradcę kredytowego, który pomoże Państwu w doborze optymalnego produktu finansowego, minimalizacji kosztów uzyskania kredytu na mieszkanie i skróceniu czasu oczekiwania na jego przyznanie.

Zapewni również pomoc przy kompletowaniu dokumentacji dla banku oraz zdejmie z Państwa ciężar wielu formalności związanych z przygotowaniem wniosku kredytowego. Mając pojęcie o tym, jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup nowego lokum, znacznie łatwiej będzie nam przejść do punktu drugiego, czyli zdefiniowania swoich potrzeb.

Jakiego mieszkania właściwie szukamy?

Zanim jeszcze przystąpimy do przeglądania ofert, poświęćmy trochę czasu na zastanowienie się, czego dokładnie szukamy. Oferta mieszkań deweloperskich w Poznaniu jest bogata i zapoznanie się z nią po określeniu swoich potrzeb zdecydowanie zawęzi krąg poszukiwań. Po pierwsze musimy określić odpowiedni dla nas metraż mieszkania.

Czy interesuje nas kawalerka lub mieszkanie dwupokojowe? Dla jednej osoby lub młodej pary jest to z pewnością wygodne rozwiązanie, ale jeśli myślimy o tym, by mieszkanie to stało się naszym docelowym lokum, warto wziąć pod uwagę możliwość powiększenia rodziny – w tym przypadku rozsądnie będzie postawić na mieszkanie trzypokojowe.

Innym, równie ważnym aspektem jest rozkład pomieszczeń. Czy wygodniejsze dla nas będzie mieszkanie z samodzielną kuchnią, czy też salon z aneksem kuchennym?

Czy preferujemy dwa niezależne pokoje czy może wolimy, by jeden z nich był przejściowy? Mieszkanie jedno czy wielopoziomowe? Z balkonem, tarasem, a może małym ogródkiem?

 
Mieszkanie w centrum czy na przedmieściach?

Pod uwagę warto wziąć także lokalizację potencjalnego miejsca zamieszkania. Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez wieczornych wyjść do miasta lub nasz plan dnia uwzględnia wiele aktywności poza pracą, rozważmy mieszkania położone bliżej centrum. Jeśli jednak niestraszne nam dojazdy lub cenimy sobie spokojną, zieloną okolicę, skierujmy naszą uwagę na lokale mieszczące się na obrzeżach miasta.

Sprawdźmy także, czy w najbliższej okolicy danej inwestycji znajdują się wszystkie niezbędne nam instytucje i placówki. Czy jest tam przedszkole i szkoła, basen, z którego regularnie korzystamy, park, do którego można pójść z psem na spacer?

Czy w planach na najbliższe lata nie ma budowy wielkopowierzchniowego sklepu, który całkowicie zmieni klimat okolicy? Warto poświęcić nieco uwagi takim drobiazgom, by po zakupie wymarzonego mieszkania się nie rozczarować.

Wykończenie samodzielne - pamiętajmy o kosztach

Zdecydowaliśmy się na nowe mieszkanie. Przy planowaniu budżetu powinniśmy więc wziąć pod uwagę również koszty jego wykończenia:

  • malowania ścian,
  • zakupu ceramiki łazienkowej,
  • nowych mebli,
  • wyposażenia,
  • oświetlenia,
  • dodatków.

To niemała część budżetu, a z jego efektami będziemy obcować na co dzień. Dobrze jest każdego dnia wrócić do domu urządzonego dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy.

Wybór nowego mieszkania to niełatwa, wymagająca dokładnego przemyślenia decyzja. Nie warto podejmować jej w pośpiechu. Skupmy się na rozważeniu wszystkich za i przeciw, a także na wytyczeniu rozsądnego kompromisu pomiędzy naszymi potrzebami a możliwościami finansowymi, by w przyszłości móc w pełni cieszyć się wymarzonym mieszkaniem w Poznaniu.

Przeczytaj też: