Logo Monday Development

Wynajem mieszkania na pokoje czy w całości - jak lepiej?

Chcesz kupić mieszkanie pod wynajem w dużym mieście i czerpać z tego regularne zyski? Jeszcze przed wyborem lokalu warto zdecydować, czy interesuje Cię wynajem mieszkania na pokoje, czy w całości. Ta decyzja będzie miała wpływ na wybór nieruchomości i Twoje dalsze zobowiązania.

Wynajem mieszkania w całości – dlaczego warto?

W przypadku wynajmu kawalerki sprawa jest prosta. Niezależnie od tego, czy wynajmujesz lokal jednej osobie, parze czy małżeństwu z dzieckiem, podpisujesz tylko jedną umowę. Kiedy kupujesz mieszkanie 2,3,4, a nawet 5-pokojowe i decydujesz się na wynajem mieszkania na pokoje, konieczne jest przygotowanie i podpisanie kilku umów wraz z protokołami zdawczo-odbiorczymi. Egzekwowanie płatności również musi być oddzielne – tzn. od każdego najemcy osobno. Z tego punktu widzenia lepiej wynająć mieszkanie w całości i zmniejszyć liczbę zadań po swojej stronie. Wynajem całego mieszkania oznacza jedną umowę i przyjmowanie płatności od jednej osoby – to znacznie oszczędza czas.

Na korzyść wynajmu mieszkania w całości działa też mniejsza rotacja lokatorów. Wyobraź sobie, że jako właściciel/ka 5-pokojowego mieszkania musisz zarządzać każdym pokojem osobno. W każdym miesiącu lokator może złożyć wypowiedzenie i zaplanować przeprowadzkę, ale aby nie przerywać zysku z najmu, od razu zaczynasz szukać nowych lokatorów. Poświęcasz czas nie tylko na wstawianie ogłoszenia, rozmowy i pokazywanie pokoju, ale też np. na przeprowadzanie napraw i zmian w pomieszczeniu. Im więcej lokatorów, tym większe ryzyko uszkodzeń i planowania remontu. Wynajem całego mieszkania (nawet 5-pokojowego) jest czasami opcją wybieraną przez grupę przyjaciół, co zwiększa prawdopodobieństwo, że zostaną w nim dłużej.

Wynajem mieszkania a wynajem pokojów – co przyniesie większy zysk?

Wynajem mieszkania w całości wymaga od Ciebie mniej zaangażowania. W niektórych przypadkach przynosi też jednak mniejszy zysk. Właściciele, którzy wynajmują każdy pokój osobno, czerpią przychód od każdego lokatora oddzielnie. Suma wszystkich kwot może przewyższać przychód z najmu całego mieszkania. Ostatecznie jednak jest to zależne od wielu czynników, m.in. metrażu i układu mieszkania. Nowoczesne, 2-pokojowe mieszkanie od dewelopera w Poznaniu lub innym dużym mieście, może być wycenione przez Ciebie na większą kwotę niż np. mieszkanie 3-pokojowe o małym metrażu, wynajmowane na pokoje.

Nowe mieszkania od dewelopera w Poznaniu

Nowe mieszkania w Poznaniu przyciągają studentów, osoby pracujące, singli, pary i seniorów. Jeśli zdecydujesz się na mieszkania od dewelopera w atrakcyjnej dzielnicy – np. na osiedlu Fama Jeżyce – możesz mieć pewność, że lokatorzy będą czuli się dobrze i bezpiecznie. Otoczenie punktów handlowo-usługowych, dostęp do zieleni i komunikacji miejskiej, podziemny parking i boksy rowerowe to elementy, które wpływają na komfort codziennego życia.

Przeczytaj też: