Logo Monday Development

Inwestycja w lokale użytkowe czy w mieszkania?

Inwestowanie w nieruchomości, szczególnie w lokale komercyjne cieszy się rosnącą popularnością. Zakup lokalu to jedna z bezpieczniejszych i bardziej rentownych form lokowania własnego kapitału przez inwestorów. Część osób decyduje się również na zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem. Czym zatem różnią się inwestycja w lokal mieszkalny od usługowego?

Inwestycja w mieszkania Poznań

Zanim podejmiesz decyzję – sprawdź rentowność nieruchomości.

Zakup nieruchomości to poważna decyzja dla każdego inwestora, która niejednokrotnie wiąże się z podjęciem kredytu. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z planowanej lokaty kapitału, warto przeliczyć rentowność mieszkania lub lokalu komercyjnego przeznaczonego na dalszy wynajem. Rentowność najmu określa relację pomiędzy kwotą, jaką kupujący zapłacił za lokal a kwotą dochodu z tytułu wynajmu w skali roku.

W praktyce oznacza to, że im wyższa rentowność inwestycji, tym większy zysk dla właściciela. Rentowność mieszkań z rynku pierwotnego utrzymuje się na poziomie około 4% i jest zależna, m.in. od stanu nieruchomości oraz jej lokalizacji. Według ekspertów rentowność lokali użytkowych może być wyższa nawet o kilka procent.

Wynajem mieszkania zapewnia stały zysk dla właściciela

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim z przeznaczeniem na wynajem, należy zadbać o jego wykończenie w opcji tzw. pod klucz, najczęściej wiążące się z pełnym umeblowaniem i wyposażeniem dla przyszłych wynajmujących. W okresie eksploatacji należy wziąć pod uwagę także koszty związane z przeprowadzeniem okresowych remontów, odświeżaniem ścian, naprawą usterek oraz wymianą zużytych sprzętów. Należy pamiętać o tym, że większość osób, które decydują się na wynajem to osoby młode, nie posiadające własnych mebli czy sprzętu AGD.

Jeśli właściciel nie zapewni odpowiedniego wyposażenia nowego mieszkania, oferta wynajmu może cieszyć się mniejszym zainteresowaniem. Osoby wynajmujące mieszkanie przez dłuższy okres to niezwykła rzadkość. W większości przypadków, wynajmujący rozwiązują umowę po kilku latach, a w przypadku studentów - nawet po roku. Dużą rotację najemców rekompensuje wysoki popyt na mieszkania do wynajęcia, a co za tym idzie najczęściej krótki okres poszukiwania nowych lokatorów. Jeśli mieszkanie znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji i jest odpowiednio wyposażone, znalezienie nowych lokatorów nie będzie stanowić większego problemu dla właściciela.

Długoterminowy wynajem lokali handlowych

Wynajmujący lokal handlowo-usługowy najczęściej nie muszą martwić się o jego aranżację. W większości przypadków przedsiębiorcy decydujący się na wynajem posiadają własne wyposażenie, adekwatne do rodzaju świadczonych usług. Niewątpliwie zaletą kupna lokalu komercyjnego i jego wynajęcia jest dłuższy okres obowiązywania umowy. Sieci handlowe, banki czy inwestycje finansowe zawierają umowę z właścicielami najczęściej na okres od 3 do 5 lat. Atrakcyjne lokalizacje w pobliżu nowych osiedli mieszkaniowych czy przy ruchliwych ulicach cieszą się większą popularnością, dlatego wynajmujący mogą liczyć nawet na 10-letni okres wynajmu.

Lokale od dewelopera w atrakcyjnych lokalizacjach

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sprzedaży lokali użytkowych w Poznaniu oraz biur i mieszkań z rynku pierwotnego, które znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach. Dla zainteresowanych, oferujemy wykończenie lokali również pod klucz.

Proponujemy takie inwestycje jak: