Logo Monday Development

Jak wygląda kupno mieszkania za gotówkę?

Kupno mieszkania za gotówkę przebiega szybciej niż w przypadku mieszkania kupionego na kredyt. Podczas zakupu gotówkowego obowiązuje mniej formalności – nie trzeba składać wniosku kredytowego – nie czekasz na decyzję z banku, oszczędzasz więc sporo czasu. Wystarczy, że zrobisz rezerwację i możesz podchodzić do podpisywania umowy deweloperskiej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym, jak wygląda zakup nieruchomości za gotówkę i o czym należy pamiętać, przystępując do transakcji.

Kupno mieszkania za gotówkę – co trzeba zrobić?

Na początku musisz znaleźć oczywiście wymarzony azyl. Mieszkania za gotówkę w Poznaniu i innych dużych miastach są najlepszym wyborem dla osób ceniących miejski styl życia. Jeżeli wszystko, co dla Ciebie ważne, chcesz mieć pod ręką, jeśli dostępność punktów handlowo-usługowych, rekreacyjnych, gastronomicznych oraz kulturalnych jest dla Ciebie kwestią kluczową, mieszkanie w centrum będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. A może chcesz kupić lokal, który przeznaczysz na wynajem? Wtedy też warto rozejrzeć się po najpopularniejszych dzielnicach Poznania, ponieważ w dobrej lokalizacji szybko znajdziesz lokatorów: studentów, singli, osoby pracujące i małżeństwa z dziećmi. W celu wyboru konkretnej inwestycji warto odwiedzić biuro sprzedaży i porozmawiać z doradcami handlowymi – doświadczeni handlowcy pomogą Ci znaleźć dokładnie takie mieszkanie, jakiego potrzebujesz.

Podpisz umowę kupna mieszkania

Jeżeli wiesz, że chcesz kupić mieszkanie za gotówkę i wybrałeś już lokal, możesz przejść do transakcji kupna. Omijasz formalności związane ze staraniem się o kredyt i podpisujesz umowę z deweloperem. Zwyczajowo podpisuje się umowę rezerwacyjną i wpłaca zadatek bądź zaliczkę, następnie ustala się termin notarialnego zawarcia umowy deweloperskiej. Warto zwrócić uwagę na kluczowe zapisy tego ostatniego dokumentu. W przypadku mieszkań, które są w trakcie budowy, a w związku z tym – ich oddanie do użytku planowanie jest w przyszłej perspektywie, na pewno trzeba poznać standard inwestycji (np. stan wykończenia mieszkania, klatek schodowych, zewnętrznych części wspólnych), daty uzyskania pozwolenia na użytkowanie, harmonogram odbiorów, czy terminy podpisywania umów przenoszących własność.

blok mieszkalny

Płatności zgodne z ustalonym harmonogramem

Kupno mieszkania za gotówkę nie oznacza przyjścia do dewelopera z walizką pieniędzy. Ustalony w umowie deweloperskiej harmonogram zawiera dokładne daty częściowych płatności – kupujący, na podstawie faktur wystawianych przez dewelopera, ma obowiązek dokonywania opłat zgodnie z owym harmonogramem, na indywidualny rachunek nabywcy. Warto pamiętać o terminowych realizacjach przelewów, by uniknąć odsetek.

Odwiedź notariusza i podpisz umowę notarialną

To notariusz odpowiada za formalności, więc przeprowadzi Cię przez ich dopełnienie. Na spotkaniu, prócz notariusza, obecny jest pełnomocnik dewelopera, który w razie potrzeby informuje o wszelkich kwestiach, które według nabywcy wymagają doprecyzowania. Umowa w formie aktu notarialnego wiąże się też z dodatkowymi kosztami: taksą notarialną i kosztem wpisu do księgi wieczystej. Cena za przygotowanie aktu notarialnego zależy od ceny mieszkania. Jeśli jest ono w przedziale od 60 000 zł do 1 000 000 zł, to notariusz może pobrać do 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł. Opłata za wpis do księgi wieczystej wynosi natomiast 200 zł.

Kup mieszkanie od dewelopera za gotówkę

Niezależnie od tego, czy poszukujesz mieszkania dla siebie, czy mieszkania pod inwestycję w Poznaniu, jeśli dysponujesz środkami finansowymi, warto zdecydować się na zakup nieruchomości za gotówkę. Proces ten przebiega dużo szybciej niż w przypadku kupna na raty. Poza tym możesz zacząć nowy rozdział życia bez zobowiązań finansowych na kolejne lata. Jako deweloper z Poznania pomożemy Ci przejść przez proces kupna krok po kroku – zapoznaj się z ofertą mieszkań na osiedlu Fama Jeżyce i skontaktuj się z nami.

Przeczytaj też: